Prowadzili domowe agencje towarzyskie. Wśród oskarżonych m.in. małżeństwo wraz z synami

Polska
Prowadzili domowe agencje towarzyskie. Wśród oskarżonych m.in. małżeństwo wraz z synami
Pixabay/PIX1861

Gdańska prokuratura oskarżyła 10 osób o organizowanie domowych agencji towarzyskich i czerpanie korzyści z uprawianej w nich prostytucji. Agencje działały w kilkunastu miastach - głównie na Pomorzu. Wśród oskarżonych są m.in. małżeństwo, dwóch synów i ich partnerki.

O skierowaniu do Sądu Okręgowego w Gdańsku aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała w czwartek Olimpia Gapanowicz - naczelnik Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku, która to jednostka nadzorowała śledztwo w tej sprawie.

 

Gapanowicz poinformowała w komunikacie, że oskarżonym - osobom w wieku od 27 do 58 lat, zarzucono popełnienie w sumie 26 przestępstw związanych głównie z organizowaniem domowych agencji towarzyskich i czerpaniem korzyści z uprawianego w nich nierządu. Oskarżenie dotyczy też posiadania znacznej ilości amfetaminy oraz handlu kobietami w celu wykorzystania ich w prostytucji.

 

Zeznania 19 kobiet

 

Naczelnik poinformowała, że prowadzone przez oskarżonych agencje - tzw. "domówki", działały między 2014 a 2015 rokiem na terenie Gdańska, Sopotu, Kościerzyny, Chojnic, Tczewa, Malborka, Braniewa, Starogardu Gdańskiego, Władysławowa, Ustki i Elbląga. Przybytki często zmieniały lokalizacje. Wiele pracujących w nich kobiet korzystało z lokali płacąc oskarżonym za taką możliwość, część kobiet była jednak przez oskarżonych zmuszana do uprawniania prostytucji.

 

- W trzech przypadkach, oskarżeni odpłatnie przekazali sobie pokrzywdzone, dopuszczając się w ten sposób handlu ludźmi - zaznaczyła w komunikacie Gapanowicz. Dodała, że oskarżenie opiera się m.in. na zeznaniach dziewiętnastu kobiet, które zdecydowały się złożyć zeznania obciążające oskarżonych. - Niestety, faktyczna ilość wykorzystanych w procederze kobiet jest nieznana, gdyż pomimo podejmowanych prób, nie zdołano ustalić ich danych - wyjaśniła naczelnik.

 

Poinformowała też, że wśród oskarżonych znajduje się małżeństwo w średnim wieku, dwaj jego synowie oraz ich życiowe partnerki. Wyjaśniła, że małżonkowie wraz z synami prowadzili i nadzorowali działalność poszczególnych "domówek", a partnerki synów zajmowały się obsługą ogłoszeń internetowych oraz telefoniczną obsługą klientów.

 

Grozi im do 15 lat więzienia

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu z prowadzenia agencji. Wyliczono, że przyjęli oni od kobiet nie mniej niż 425 tys. zł.

 

Gapanowicz poinformowała, że oskarżonym grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd może też nałożyć na nich grzywny oraz zarządzić przepadek równowartości nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej.

 

Nadzorowane przez prokuraturę śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Do sprawy dołączono postępowania wszczęte przez Prokuratury Rejonowe w Gdańsku, Sopocie i Starogardzie Gdańskim. 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie