Szef niemieckiego MSZ: kwestia reparacji uregulowana pod względem prawnym

Polska

- Kwestia reparacji wojennych została uregulowana pod względem prawny i zatwierdzona przez polski rząd na początku lat 90. - stwierdził minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel. Dodał jednak, że skoro w Polsce na ten temat toczy się debata, to sprawą reparacji moga zająć się eksperci. - Przyjmuję propozycję ministra Gabriela - odparł szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Dla Czaputowicza wizyta w Berlinie była drugą po Bułgarii podróżą zagraniczną na stanowisku ministra spraw zagranicznych. Spotkał się tu z szefem niemieckiej dyplomacji Sigmarem Gabrielem. Politycy rozmawiali m.in. o reparacjach wojennych.

 

Podczas wspólnej konferencji prasowej Gabriel oświadczył, że kwestia reparacji została uregulowana pod względem prawnym i zatwierdzona przez polski rząd na początku lat 90. Dodał jednak, że "to nic nie daje, jeśli będziemy się powoływać na sprawy prawne, jeśli w tak ważnym kraju jak Polska istnieje debata społeczna i moglibyśmy poprosić naukowców, aby zajęli się tą kwestią".

 

- Przyjmuję propozycję ministra Gabriela, by eksperci dyskutowali na ten temat - powiedział Czaputowicz.

 

Ocenił, że rozmowy były bardzo owocne. - Myślę, że ścisła współpraca między naszymi państwami jest niezbędna dla zapewnienia trwałego, stabilnego rozwoju Europy. Dzisiejsze spotkanie mam nadzieję, przyczyni się do ożywienia dialogu w różnych sferach - mówił szef polskiej dyplomacji.

 

Polska wizja UE

 

Jak dodał podczas spotkania przedstawił polską wizję UE. - Mówiąc w skrócie linia podziału w Europie, naszym zdaniem, przebiega między liberalnymi demokracjami takimi jak Niemcy, Polska, Szwecja, Węgry. Czyli państwami, które są za silną konkurencją, za wolnym handlem, za wzrostem konkurencyjności w UE i zwiększeniem pozycji Unii Europejskiej wobec świata zewnętrznego i innych potęg - mówił Czaputowicz.

 

- Z drugiej strony istnieje zagrożenie w UE ze strony tzw. demokracji protekcjonistycznych; państw, które dążą do ograniczenia czterech swobód będących podstawą UE, które powinny reformować swój system gospodarczy i które w pewnym sensie stanowią pewien balast dla UE - dodał minister SZ.

 

- Chcemy budować z Niemcami wspólne partnerstwo, chcemy być razem, razem przekształcać Europę i zwiększać rolę Europy w świecie - podkreślił Czaputowicz.

 

 

"Blisko nam do stanowiska Niemiec"

 

Szef MSZ zwrócił uwagę, że podczas spotkania poruszono też problem związany z art. 7. - Z naszej perspektywy jest to nie tyle problem Polski, ale problem, który stanowi obciążenie dla swobody działania, dla funkcjonowania instytucji europejskich - stwierdził polski minister.

 

Dodał, że przedstawił stanowisko Polski w tej sprawie i wyraził gotowość, by polscy eksperci wyjaśnili "jak my widzimy ten problem".

Czaputowicz przypomniał jednocześnie, że prawdopodobnie w najbliższą niedzielę ma spotkać się w tej sprawie z wiceszefem KE Fransem Timmermansem.

 

Szef resortu spraw zagranicznych był pytany o kondycję Trójkąta Weimarskiego (Polska-Niemcy-Francja), biorąc pod uwagę spór między Warszawą i Brukselą w kwestii reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

 

- Blisko nam do stanowiska Niemiec w najważniejszych sprawach dotyczących wizji, roli UE. Mamy nieco odmienne stanowisko z Francją, gdzie demokracje protekcjonistyczne stanowią - naszym zdaniem - poważne wyzwania dla przyszłości Europy, możliwości rozwoju jako wspólnej jednostki, oddziaływania w świecie, ale jesteśmy otwarci na dialog - powiedział szef polskiego MSZ.

 

Zapowiedział spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego 

 

Poinformował, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie (w ramach Trójkąta Weimarskiego - red.) na szczeblu podsekretarzy stanu. Liczy również na to, że wkrótce dojdzie do spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu. - I to jest stanowisko Polski - podkreślił.

 

Czaputowicz powiedział, że Polska zawsze opowiadała się za wzmocnieniem "tej tradycyjnej formy współpracy" między Niemcami, Francją i Polską.

 

Zaznaczył, że nie widzi powodu, by twierdzić, że Trójkąt Weimarski jest właściwą instytucją do zajmowania się problematyką reformy sądownictwa w Polsce. - Mamy wiele wspólnych spraw, problemów na agendzie europejskiej, światowej, powinniśmy koordynować działania między tymi głównymi państwami w UE jakimi są Francja, Niemcy i Polska - powiedział Czaputowicz.

 

PAP, fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie