MS: prezesi sądów w Łodzi i Toruniu odwołani. Niska ocena pracy tych sądów

Polska

Prezesi sądów rejonowych w Łodzi i Toruniu oraz sądu okręgowego w Łodzi zostali w środę odwołani ze swoich funkcji - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort nisko ocenił efektywność pracy tych sądów. Informacja pojawiła się dzień po apelu sędziów z Łodzi, by nie kandydować do KRS w trybie przewidzianym nową ustawą, a także nie podpisywać list poparcia dla kandydatów do KRS.

Ministerstwo poinformowało, że w środę stanowisko prezesa Sądu Rejonowego Łódź Śródmieście przestała pełnić sędzia Joanna Anna Szczygielska. Na jej miejsce został powołany sędzia Krzysztof Paweł Kurosz.

 

Resort sprawiedliwości dodał, że w środę odwołano z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi sędziego Krzysztofa Kacprzaka oraz prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu sędziego Andrzeja Kurzycha.

 

Ministerstwo zwróciło uwagę, że przeprowadzone przez resort badania efektywności pracy sędziów w Łodzi i Toruniu wykazały niezadowalającą efektywność Sądu Okręgowego w Łodzi, Sądu Rejonowego Łódź Śródmieście i Sądu Rejonowego w Toruniu.

 

MS: w Łodzi postępowania trwają najdłużej w kraju

 

Z oceny resortu wynika, że w łódzkim sądzie okręgowym postępowania w sprawach karnych trwają średnio najdłużej w kraju w porównaniu z pozostałymi sądami okręgowymi. Jak poinformowało ministerstwo, sąd ten zajmuje 42. miejsce na 45 ocenionych sądów w rankingu średniego czasu trwania postępowań w sprawach niezałatwionych.

 

Resort przekazał, że również Sąd Rejonowy Łódź Śródmieście zajmuje dalekie miejsca w rankingach czasu trwania spraw niezałatwionych cywilnych oraz cywilnych gospodarczych. "W sądzie tym rosną także zaległości - sąd ma niezadawalający wskaźnik opanowania wpływu. W ogólnym rankingu wszystkich 318 sądów rejonowych w kraju Sąd Rejonowy Łódź Śródmieście zajmuje 300. pozycję" - zauważyło MS.

 

Sąd Rejonowy w Toruniu na 49. miejscu 

 

Słaba ocena efektywności dotyczy także Sądu Rejonowego w Toruniu, który zajął 49 miejsce w rankingu 53 sądów rejonowych gospodarczych w zakresie odsetka spraw gospodarczych cywilnych merytorycznie rozpoznanych. "Także w tym sądzie rosną zaległości - spośród wszystkich sądów rejonowych w kraju toruński sąd zajmuje pod względem opanowania wpływu spraw dalekie 232 miejsce" - poinformował resort.

 

Nowy prezes Sądu Rejonowego Łódź Śródmieście sędzia Krzysztof Kurosz jest wykładowcą w Katedrze Prawa Cywilnego na Uniwersytecie Łódzkim, ma tytuł doktora. Specjalizuje się w prawie cywilnym, m.in. z zakresu własności intelektualnej i ochrony dóbr osobistych. Jest również członkiem Rady Naukowej Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie i należy do Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

 

"KRS nie będzie mogła realizować konstytucyjnych zadań" 

 

Biuro Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Łodzi poinformowało we wtorek, że podczas poniedziałkowego zebrania sędziów podjęto cztery uchwały "w związku z aktualnymi zmianami w systemie wymiaru sprawiedliwości oraz toczącą się publiczną dyskusją na temat sądownictwa".


W najważniejszym z przyjętych postulatów sędziowie łódzkiego SO zaapelowali do wszystkich sędziów orzekających zarówno w Sądzie Okręgowym w Łodzi, jak i w sądach rejonowych leżących na terenie właściwości SO w Łodzi o powstrzymanie się od kandydowania do Krajowej Rady Sądownictwa w trybie przewidzianym nową ustawą oraz o niepodpisywanie list poparcia dla kandydatów do tego organu.


"Wyrażamy głębokie przekonanie, że Krajowa Rada Sądownictwa wybrana zgodnie z brzmieniem nowej ustawy, nie będzie mogła realizować swoich konstytucyjnych zadań wynikających z art. 186 Konstytucji RP i nie będzie stała na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a przewidziane w ustawie rozwiązanie jest w sposób oczywisty niezgodne z art. 187 ust. 1 pkt. 2 Konstytucji RP i doprowadza do nieuprawnionej ingerencji w zasadę niezależności i odrębności władzy sądowniczej wynikającej z art. 10 i z art. 173 Konstytucji RP" - napisano w uzasadnieniu.


Uchwałę poparło 66 z 68 głosujących sędziów; dwóch wstrzymało się od głosu.

 

"Nieuzasadniona wymiana prezesów w trakcie kadencji"


W kolejnym z przyjętych stanowisk wyrażono wsparcie dla sędziów sądów, w których doszło do "nieuzasadnionej wymiany prezesów w trakcie kadencji z osób kompetentnych, cieszących się zaufaniem środowiska, na osoby wybrane według niejasnych kryteriów przez Ministra Sprawiedliwości".


Łódzcy sędziowie zaprotestowali przeciwko "sprzecznemu z Konstytucją RP usuwaniu sędziów ze stanowisk poprzez przymusowe przenoszenie ich w stan spoczynku". Wyrazili również ubolewanie wobec powtarzanych od dwóch lat w mediach publicznych i przez przedstawicieli partii rządzącej i rządu Rzeczpospolitej Polskiej - ich zdaniem - pomówień wobec wymiaru sprawiedliwości.


W tej uchwale, którą poprało 67 z 69 głosujących sędziów (dwóch wstrzymało się), zwrócili się też do całego środowiska sędziowskiego o jedność i solidarność "w trudnych czasach próby".


PAP, polsatnews.pl

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze