Powstrzymywał się przed kichnięciem i pękło mu gardło. Lekarze radzą: kichaj!

Technologie
Powstrzymywał się przed kichnięciem i pękło mu gardło. Lekarze radzą: kichaj!
BMJ Case Reports

34-letni mężczyzna trafił do University Hospitals NHS Trust of Leicester w Wielkiej Brytanii, po tym, gdy po próbie zduszenia kichnięcia pękło mu gardło. Mężczyzna zasłonił usta i zacisnął nos, gdyż był akurat w trakcie podróży i chciał powstrzymać głośne kichnięcie. Skutki były katastrofalne, lekarze zdiagnozowali u pacjenta m.in. przerwanie gardzieli.

Odruchowa reakcja organizmu jaką jest kichanie służy usunięciu zanieczyszczeń, które mogą podrażnić układ oddechowy. Reakcja ta bywa bardzo gwałtowna, powietrze może osiągnąć prędkość ponad 4,5 m/s (16 km/h) - według portalu Science Alert.

 

Zacisnął usta, zatkał nos


Kichnięcie może nastąpić bez ostrzeżenia, ale zazwyczaj czujemy, jak nadciąga. Większość ludzi uznaje, że kichanie jest niestosowne i próbuje je zdusić.

 

Przypadek 34-latka z Wielkiej Brytanii pokazał, jak może być to niebezpieczne. Choć lekarze podkreślają, ze w opisanym przypadku mężczyzna zastosował zbyt radykalne środki, by nie dopuścić do "wybuchu". Zacisnął mocno usta i zasłonił je ręką, a drugą zatkał nos. W ten sposób pozbawił powietrze możliwości ujścia. Skutki były dramatyczne.


Szyja mężczyzny zaczęła natychmiast puchnąć, a każde przełknięcie śliny powodowało ogromny ból. Stracił też głos.

 

Tydzień karmienia rurką


Lekarze byli początkowo zaskoczeni, ale ich diagnoza była oczywista: przerwanie gardzieli i krepitacja - charczący odgłos przy oddychaniu, za sprawą pękających pęcherzyków powietrza znajdujących się w mięśniach klatki piersiowej.


34-latek był karmiony przez rurkę, a leki podawano mu dożylnie. Wrócił do domu po tygodniu, kiedy zmniejszyła się opuchlizna.


Lekarz opisali przypadek w BMJ Case Reports, jako przestrogę. Science Alert opisał przy tym podobne przypadki. Wśród nich znalazła się historia fanki zespołu One Direction, która na ich koncercie w Teksasie krzyczała tak głośno, że doszło u niej do zapadnięcie płuca.


Niemal identyczny przypadek, jak ten z Leicester, miał też miejsce w Bostonie w USA w 2011 r. 38-latek usiłował powstrzymać się przed kichnięciem i również doznał przerwania gardzieli.

 

Lekarze radzą: nie powstrzymujcie kichania!


Lekarze zalecają, by nie powstrzymywać kichania, pozwolić by organizm oczyścił układ oddechowy.

 

Wprawdzie bardzo gwałtowne kichnięcia mogą spowodować uszkodzenia tkanek miękkich oczodołu, ale jest to jednak o wiele mniej niebezpieczne niż przerwanie gardzieli. Zdarza się tez niezwykle rzadko.

 

Science Alert, polsatnews.pl

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze