Franciszek spotkał się ofiarami księży pedofilów. "Papież płakał z nimi"

Świat
Franciszek spotkał się ofiarami księży pedofilów. "Papież płakał z nimi"
PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Chile z grupą ofiar pedofilii - poinformował rzecznik Watykanu Greg Burke. Watykański rzecznik wyjaśnił, że do spotkania z małą grupą ofiar księży pedofilów doszło w nuncjaturze apostolskiej w Santiago, gdzie Franciszek mieszka w czasie wizyty.

Rozmowa - jak podkreślił watykański rzecznik - miała ściśle prywatny charakter.

 

Nie uczestniczył w niej nikt inny oprócz Franciszka i ofiar wykorzystywania - oświadczył Burke.

 

Następnie stwierdził, że osoby te opowiedziały papieżowi o swych cierpieniach. Franciszek "wysłuchał, modlił się i płakał wraz z nimi"- dodał rzecznik.

 

"Słusznie jest prosić o wybaczenie"  

 

Spotkanie miało miejsce w dniu, gdy papież dwukrotnie wypowiedział się publicznie na temat skandalu pedofilii, który dotknął także Kościół w Chile. Rano w przemówieniu do władz kraju w Pałacu Prezydenckim Franciszek oświadczył: "nie mogę tutaj nie wyrazić bólu i wstydu, jakie odczuwam w obliczu nienaprawialnych szkód wyrządzonych dzieciom przez sługi Kościoła".

 

- Chcę dołączyć do moich braci w biskupstwie, gdyż słusznie jest prosić o wybaczenie i wspierać ze wszystkich sił ofiary, a zarazem musimy zobowiązać się do tego, aby to się nigdy nie powtórzyło - dodał.

 

Następnie podczas spotkania z duchowieństwem w katedrze w Santiago: zapewnił: "znam ból wywołany przez nadużycia dokonane na nieletnich i śledzę uważnie to, jak wiele robi się dla przezwyciężenia tego poważnego i bolesnego zła".

 

"Zdradzono ich zaufanie, pokładane w sługach Kościoła"

 

"Jest to - zaznaczył - ból z powodu szkód i cierpienia ofiar oraz ich rodzin, które zobaczyły, że zdradzono ich zaufanie, pokładane w sługach Kościoła".

 

To "ból z powodu cierpienia wspólnot kościelnych, a także wasz ból, bracia, którzy oprócz wyczerpania z powodu swego oddania przeżyliście szkody spowodowane podejrzeniami i zwątpieniami, które w niektórych lub w wielu z was mogły zasiać wątpliwości, lęk i nieufność" - powiedział do duchowieństwa.

 

Franciszek zaznaczył także: "wiem, że czasami doświadczaliście zniewag w metrze lub idąc ulicą; za to, że idzie się ubranym »po księżowsku« w wielu wypadkach płaci się wysoką cenę".

 

PAP

paw/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie