II stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach

Polska
II stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach
Pixabay/krzys16

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W nocy z wtorku na środę spadło tam do 5 cm świeżego śniegu.

- Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział w środę rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Mikołaj Grzech.

 

Przypomniał, że w górnych partiach gór leży średnio do pół metra śniegu. Miejscami zaspy mogą jednak przekraczać półtora metra.

 

Z kolei w położonych niżej miejscowościach leży ok. 12 cm śniegu. Termometry pokazują od 1 w Cisnej do 3 stopni mrozu w Ustrzykach Górnych. - W bieszczadzkich dolinach jest bezwietrznie, choć pochmurnie. Widać w promieniu jednego kilometra - dodał Grzech.

 

W ocenie GOPR, warunki turystyczne w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są dobre.

 

- Wybierający się góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. Trzeba też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy oraz ciepłe napoje. Idąc na górską wycieczkę, trzeba też zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem - dodał ratownik dyżurny GOPR.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie