Brytyjska premier powołała pełnomocnika rządu ds. walki z samotnością

Świat
Brytyjska premier powołała pełnomocnika rządu ds. walki z samotnością
Pixabay/pasja1000

Brytyjska premier Theresa May powołała w środę wiceminister ds. cyfrowych, kultury, mediów i sportu Tracey Crouch na stanowisko pełnomocnika rządu ds. walki z samotnością. Według statystyk aż 9 mln Brytyjczyków regularnie czuje się samotnie.

Szefowa rządu zdecydowała się na ten ruch po raporcie opublikowanym w ramach programu ds. walki z samotnością prowadzonego przez Fundację im. Jo Cox - brytyjskiej posłanki, która została zamordowana przez prawicowego ekstremistę w ostatnich dniach kampanii przed referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE w czerwcu 2016 roku.

 

W trakcie swojej kariery politycznej Cox zajmowała się m.in. pomocą osobom wykluczonym społecznie i samotnym, podkreślając obowiązek ze strony państwa, by dbać o ich dobrobyt.

 

Według Fundacji im. Jo Cox około 200 tys. starszych osób w Wielkiej Brytanii nie odbyło w ciągu ostatniego miesiąca choć jednej rozmowy z bliskim lub przyjacielem, a aż 85 proc. młodych osób z niepełnosprawnościami czuje się samotnie.

 

Międzynarodowa grupa robocza

 

W komunikacie przed wieczornym przyjęciem na Downing Street dla uczczenia pamięci Cox, premier May podkreśliła, że "dla zbyt wielu ludzi samotność jest smutną rzeczywistością współczesnego życia".

 

- Chcę skonfrontować się z tym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa, abyśmy wszyscy podjęli kroki mające na celu przeciwdziałanie samotności osób starszych, opiekunów i ludzi, którzy stracili swoich bliskich - ludzi, którzy nie mają z kim rozmawiać ani dzielić się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami - tłumaczyła szefowa rządu.

 

Nowa pełnomocnik ds. samotności stanie na czele międzyresortowej grupy roboczej, która zajmie się wypracowaniem rekomendacji dla brytyjskiego rządu.

 

W rozmowie z BBC wiceminister Crouch podkreśliła, że jest "niezwykle dumna" z powodu nominacji i zaznaczyła, że istnieje "realny wpływ wykluczenia społecznego oraz samotności na życie ludzi, a także ich fizyczne i psychiczne samopoczucie".

 

"Problem samotności wśród osób starszych będzie się pogłębiał"

 

W rządowym komunikacie podkreślono, że rozpoczęto prace nad całościową strategią walki z samotnością, która zostanie opublikowana jeszcze w tym roku i będą w niej zawarte doświadczenia i wiedza samorządów lokalnych, opieki społecznej, a także przedsiębiorstw i organizacji obywatelskich.

 

Grupa robocza ma również zająć się przygotowaniem nowych wskaźników statystycznych, które byłyby wykorzystywane przez brytyjski urząd statystyczny ONS w celu lepszego zdiagnozowania skali problemu.

 

Wielu ekspertów ostrzegało w ostatnich miesiącach, że wraz z pogłębiającym się problemem starzejącego się społeczeństwa Wielkiej Brytanii problem samotności wśród osób starszych będzie się pogłębiał. W 2016 roku 18 proc. ludności miało co najmniej 65 lat.

 

Według wskaźnika zależności wiekowej OADR (old age dependency ratio) na 1000 osób w wieku 16-64 lat przypada w Wielkiej Brytanii około 285 osób w wieku powyżej 65 lat. Według prognoz ONZ ta liczba wzrośnie do 2036 roku prawie dwukrotnie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie