"Proszę nie stosować wobec Polaków uporczywej moralnej przemocy". Pawłowicz do kardynała Nycza

Polska
"Proszę nie stosować wobec Polaków uporczywej moralnej przemocy". Pawłowicz do kardynała Nycza
Polsat News

- Spotkanie z migrantem jest dla każdego chrześcijanina okazją do spotkania z Chrystusem, co jasno wynika z istoty Ewangelii - powiedział kardynał Kazimierz Nycz podczas mszy św. z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. "Proszę nie stosować wobec Polaków uporczywej moralnej przemocy przy użyciu takiej interpretacji zasad naszej wiary" - odpowiedziała mu posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Podczas homilii kardynał Kazimierz Nycz przypomniał słowa papieża Franciszka, który stwierdził, że "spotkanie z migrantem jest dla każdego chrześcijanina okazją do spotkania z Chrystusem, co jasno wynika z istoty Ewangelii".

 

"Proszę nie stosować wobec Polaków uporczywej moralnej przemocy przy użyciu takiej interpretacji zasad naszej wiary, byśmy wbrew jasnemu nakazowi obrony Krzyża, wbrew naszej instynktownej niezgodzie i uzasadnionemu strachowi o nasze życie i bezpieczeństwo - sprowadzali do chrześcijańskiego kraju broniącego się właśnie przed lewacką agresją kulturową – migrantów i uchodźców z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu i »integrowali się« z nimi, skoro pierwszym religijnym celem tych »gości« jest nawracanie innowierców na islam, często przez zastraszanie i terror" - napisała w odpowiedzi na homilię posłanka PiS na Facebooku.

 

"Chrystus zostawił nam nakaz obrony wiary"

 

Zwróciła kardynałowi uwagę, że "Chrystus zostawił nam nakaz obrony wiary, Chrystus nie nauczał islamu, Chrystus nie był muzułmaninem, ani »uchodźcą« czy »migrantem« w obecnym groźnym i odpychającym znaczeniu i we wrogim dla chrześcijaństwa obecnym kontekście historycznym".

 

"Zrównanie Chrystusa z obecnym uchodźcą islamskim, migrantem terroryzującym goszczące go miejsce jest - myślę - nadużyciem wobec naszej wiary i wobec nas" - uznała Pawłowicz.

 

Pawłowicz poprosiła również kardynała, by nie agitował proislamsko i "nie zawstydzał »nieprzyjmowaniem uchodźców«".

 

Przekonywała Kazimierza Nycza, że "Polacy są tym narodem, który ofiarom różnych wojen, proporcjonalnie do swych możliwości pomaga najwięcej".

 

"Bronimy Polskę przed naporem bezbożnych nurtów lewackich"

 

"Mamy w Polsce już kilka milionów uchodźców z krajów sąsiednich i dalekich. Mamy ministra, który w zgodzie z wolą Polaków organizuje pomoc polską na miejscu i w krajach sąsiednich, bez potrzeby sprowadzania poszkodowanych do Polski i integrowania z się nimi pod przymusem i w strachu" - argumentowała.

 

Zdaniem Pawłowicz "dziś bronimy Polskę przed naporem bezbożnych nurtów lewackich i będziemy bronić przed antychrześcijańską agresją islamu, która teraz dokonuje się w Europie, i którą wszyscy przecież ze zgrozą obserwujemy".

 

(W tekście zachowano oryginalną pisownię listu posłanki PiS do kardynała Nycza - red.)

 

Abp Gądecki: wszyscy ludzie są dziećmi jednego Boga

 

Głos z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zabrał również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. - Bezpieczeństwo uchodźcy, który potrzebuje pomocy, jest ważniejsze niż bezpieczeństwo narodowe - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej.

 

Jak podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w podejściu do problemu uchodźstwa i migracji Kościół katolicki kieruje się zasadą, że wszyscy ludzie są dziećmi jednego Boga.
 

- Każdy by chciał żyć w bezpieczeństwie, tylko tyle, że nasza postawa niewiele ma wtedy wspólnego z chrześcijaństwem. Egoizm osobisty - czyli troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa, przeważa nad altruizmem, czyli nad tą postawą, która powinna jednak być ukierunkowana na pomoc innym osobom. Zasada centralnego miejsca osoby ludzkiej zobowiązuje nas do przedkładania bezpieczeństwa człowieka ponad bezpieczeństwo narodowe. Interes państwa jest na drugim miejscu, na pierwszym jest człowiek - ocenił abp Gądecki.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie