Nowy minister zdrowia w piątek spotka się z protestującymi lekarzami

Polska
Nowy minister zdrowia w piątek spotka się z protestującymi lekarzami
PAP/Tomasz Gzell

Lekarzy zaprosił na rozmowy minister zdrowia Łukasz Szumowski. Informacja o spotkaniu pojawiła się już na twitterowym koncie Porozumienia Rezydentów OZZL. "Mamy nadzieję że piątkowe spotkanie będzie konstruktywne i pokaże szybszą ścieżkę dojścia do 6,8 proc. PKB na zdrowie" - napisano.

Według RMF FM, rozmowy mogą odbyć się w biurze Rzecznika Praw Pacjenta i Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Do spotkania dojdzie najwcześniej około godziny 16:00.

 

 

Protestujący lekarze domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych.

 

Od listopada prowadzą akcję wypowiadania klauzuli opt-out, czyli dobrowolnej zgody lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia do wtorku klauzulę opt-out wypowiedziało 3 872 lekarzy, zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

 

Ostatnie spotkanie rezydentów z ministrem zdrowia odbyło się 5 stycznia. Porozumienia nie udało się wypracować. - Jesteśmy rozczarowani tym spotkaniem; minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i minister Marek Suski przyszli kompletnie nieprzygotowani, bez żadnej propozycji - powiedział po spotkaniu wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

 

Prosił lekarzy o cierpliwość

 

W piątek nowy szef resortu napisał na Twitterze, że "dialog i spotkanie" z rezydentami jest dla niego bardzo ważne i poprosił lekarzy o kilka dni cierpliwości.

 

 

Na przyszłą środę nowy minister zdrowia dostał też zaproszenie do udziału w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Wysłał je jej szef Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej.

 

polsatnews.pl, RMF

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie