Coraz droższe tankowanie. Rosną ceny ropy naftowej

Biznes
Coraz droższe tankowanie. Rosną ceny ropy naftowej
Pixabay

Rosnące systematycznie ceny ropy naftowej przekładają się na koszty tankowania w Polsce. We wtorek surowiec drożeje o 0,3 proc., po zwyżce w ubiegłym tygodniu o 4,7 proc. - podają maklerzy. W ostatnim tygodniu na stacjach zauważalnie podrożała 95-oktanowa benzyna i olej napędowy. Cena benzyny zbliża się szybko do 5 zł, a diesla do 4,7 zł.

Od początku 2018 r. cena surowca wzrosła już o blisko 5 dolarów i notowania ropy Brent w tym tygodniu pierwszy raz od 2014 r. znalazły się powyżej poziomu 70 dolarów. Wyższe ceny na rynku naftowym nie pozostają bez wpływu na sytuację na polskich stacjach.


Rafinerie podnoszą ceny


W drugim tygodniu stycznia w hurtowych cennikach rafinerii dominowały podwyżki, napędzane rozwojem wydarzeń na rynku naftowym. W porównaniu z 5 stycznia średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w hurcie wzrosła o 70,20 zł i wynosiła 12 stycznia 3696,20 zł/metr sześc.

 

Nieco wolniej rosły ceny oleju napędowego. Na przestrzeni tygodnia metr sześcienny diesla w rafineriach podrożał o 30,20 zł i kosztuje aktualnie 3684,80 zł. Skala wzrostów w cennikach rodzimych rafinerii mogła być jeszcze większa, ale na szczęście dla kierowców skutki drożejącej ropy zniwelowała częściowo złotówka zyskująca od połowy tygodnia na wartości w relacji do amerykańskiego dolara.


Kierowcy głębiej sięgną do kieszeni


Wizyta przy dystrybutorze w mijającym tygodniu wiązała się z koniecznością głębszego sięgnięcia do portfela, bo średnie ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego wzrosły o 4 grosze. Szczególnie w przypadku benzyny skala zwyżki może być zaskoczeniem i wynika w dużej mierze z wyższych marż sprzedawców.

 

Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, że ostatnie tygodnie, a nawet miesiące, to czas kiedy sprzedaż benzyny generowała bardzo małe zyski. Benzyna 95-oktanowa kosztuje aktualnie ponad 4,70 zł/l. Litr diesla to średnio wydatek rzędu 4,6 zł. O grosz, do poziomu 2,15 zł/l, potaniał za to autogaz.

 

samar.pl

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie