Z wulkanu na Filipinach zaczęła wydobywać się lawa. Ewakuowano 9 tys. osób

Świat
Z wulkanu na Filipinach zaczęła wydobywać się lawa. Ewakuowano 9 tys. osób
WikimediaCommons/Top1963/CC BY-SA 3.0
Wulkan Mayon na Filipinach.

Ponad 9 tysięcy osób zostało ewakuowanych z obszaru wokół najbardziej aktywnego na Filipinach wulkanu Mayon, gdy z jego krateru zaczęła wydobywać się lawa. Wulkanolodzy ostrzegają, że może dojść do silniejszej erupcji.

W niedzielę wieczorem Filipiński Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii podniósł poziom alertu do trzeciego w pięciostopniowej skali, wskazując na zwiększoną tendencję do niebezpiecznej erupcji.

 

Szef Instytutu Renato Solidum powiedział, że lawa płynęła z krateru co najmniej pół kilometra, a w poniedziałek rano chmury popiołu pojawiły się w połowie zbocza wulkanu.

 

Erupcja raz na 10 lat

 

Położony w południowo-wschodniej części wyspy Luzon w centrum kraju i mierzący 2421 metrów Mayon to jeden z najaktywniejszych filipińskich wulkanów.

 

Do jego erupcji dochodzi średnio raz na 10 lat. W ciągu ostatnich pięciuset lat wybuchł około 50 razy - podaje agencja Associated Press.

 

W 2010 roku tysiące mieszkańców regionu musiały przenieść się do tymczasowych schronisk, gdy wulkan wyrzucił popiół na obszar rozciągający się w promieniu 8 kilometrów od krateru.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie