"Stop Bankowemu Bezprawiu" zapowiada obywatelski projekt ustawy ws. kredytów hipotecznych

Polska

- Na wiosnę chcielibyśmy złożyć obywatelski projekt ustawy dotyczący wydłużenia terminów restrukturyzacji kredytu hipotecznego - poinformował w poniedziałek dziennikarzy prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" (SBB) Arkadiusz Szcześniak. - Teraz jest tak, że okres restrukturyzacji wynosi 14 dni my chcemy go wydłużyć do sześciu miesięcy - dodał.

Szcześniak wyjaśnił, że czas restrukturyzacji, to okres, w jakim bank, zanim wypowie klientowi umowę powinien próbować się z klientem porozumieć.

 

- Chcemy to zmienić, ponieważ bank, który będzie musiał poczekać sześć miesięcy, będzie bardziej skory do tego, żeby z klientem porozmawiać i dać mu ten czas na przetrwanie trudnego okresu w jego życiu, gdy jest albo bez pracy czy też z powodu trudnej sytuacji zdrowotnej - powiedział Szcześniak.

 

Z informacji SBB wynika, że w połowie ubiegłego roku zamknięto około 148 tys. umów kredytu we frankach. Stowarzyszenie szacuje, że z tych 148 tys. przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy zostało zakończonych licytacją mieszkania, co oznacza, że przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy rodzin zostało pozbawionych mieszkania na podstawie niekonstytucyjnego bankowego tytułu egzekucyjnego.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie