Rozszerzono usługę sprawdzania pojazdów sprowadzanych z zagranicy. W systemie znajdą się jeszcze niezarejestrowane w Polsce auta

Polska
Rozszerzono usługę sprawdzania pojazdów sprowadzanych z zagranicy. W systemie znajdą się jeszcze niezarejestrowane w Polsce auta
Pixabay/qimono

Od poniedziałku usługa Historia Pojazdu została rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie.

"Na portalu historiapojazdu.gov.pl od niemal miesiąca nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość" - przypomniał resort.

 

"Do tej pory jednak w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Od dzisiaj usługa zostaje rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży" - czytamy.

 

Jak dodano, usługa jest bezpłatna. "Aby z niej skorzystać musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego (eGO). Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Przygotuj też numer rejestracyjny oraz VIN interesującego Cię auta, a także datę pierwszej rejestracji" - wskazano.

 

Możliwość sprawdzenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy to - jak dodano - kolejne udogodnienie dla obywateli w ramach Programu CEPiK 2.0.

 

Siedem kategorii, w tym kradzież, złomowanie, "przekręcony" licznik

 

"Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce "Dane zagraniczne" zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, "przekręcony" licznik, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi" - wyjaśniono w komunikacie.

 

Jak zaznaczono, "w przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem". "Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje - na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa" - dodano.

 

Autorzy komunikatu uzupełnili, że obecnie historia pojazdu umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady.

 

Według MC serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.

 

PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie