Orban dopuszcza udział Węgier w nowym systemie rozdziału uchodźców

Świat
Orban dopuszcza udział Węgier w nowym systemie rozdziału uchodźców
PAP/EPA/OMER MESSINGER

- Węgry mogłyby wziąć udział w nowym unijnym systemie rozdziału uchodźców pod warunkiem, że Budapeszt decydowałby o tym, kogo przyjmuje - oświadczył premier tego kraju Viktor Orban w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".

- Nie pozwolimy Brukseli dyktować nam, kogo wpuszczamy do naszego kraju. Tylko Węgry mogą decydować, kto może przebywać na węgierskiej ziemi. Przy zachowaniu tej zasady, chętnie weźmiemy udział w (nowym) systemie dla uchodźców - powiedział Orban.

 

Jednocześnie skrytykował Włochy i Grecję za zbyt słabą ochronę swoich południowych granic. - Grecja i Włochy robią wiele, ale nie przestrzegają obowiązujących reguł Schengen. A winna temu jest Bruksela, w której brakuje w tej sprawie siły przywódczej - powiedział.

 

Procedura o naruszenia prawa UE

 

We wrześniu 2017 roku wygasła decyzja o relokacji przez państwa UE uchodźców z Grecji i Włoch. Węgry, podobnie jak Polska, odmówiły przyjmowania uchodźców. 7 grudnia Komisja Europejska wszczęła wobec tych dwóch państw oraz Czech, które przyjęły niewielką liczbę uchodźców, procedurę o naruszenie prawa UE.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE formalnie zarejestrował już skargi Komisji Europejskiej przeciw Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową relokacji uchodźców przez te kraje. Jak poinformował 4 stycznia rzecznik TSUE Balazs Lehoczki, wysłuchanie stron odbędzie się jesienią.

 

Stały system dystrybucji uchodźców 

 

16 listopada Parlament Europejski dał zielone światło do rozpoczęcia rozmów z krajami członkowskimi w sprawie reformy systemu azylowego w UE.

 

KE zaproponowała reformę unijnej polityki azylowej w maju 2016 roku. Propozycja zakładała wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców, uruchamianego w sytuacji kryzysowej. Polska oraz inne kraje Grupy Wyszehradzkiej zdecydowanie odrzuciły tę propozycję.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie