Nowoczesna chce wyjaśnień od Ziobry i Brudzińskiego ws. pielgrzymki kibiców na Jasną Górę

Polska

Politycy Nowoczesnej domagają się wyjaśnień ws. pielgrzymki kibiców do Częstochowy od szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W sobotę na Jasnej Górze kibice -według Obywateli RP - mieli zaatakować protestujących.

W sobotę na Jasną Górę po raz dziesiąty przybyli uczestnicy pielgrzymki kibiców - liczbę jej uczestników biuro prasowe Jasnej Góry oszacowało na ok. 6 tys. osób. Ostatnim akcentem wydarzenia, organizowanego w tym roku pod hasłem "Dla Niepodległej", było "Racowisko" - pokaz kibicowskich transparentów na jasnogórskich wałach oraz odpalanie rac i petard na klasztornych błoniach. Właśnie wówczas - zgodnie z informacjami przekazanymi policji przez poszkodowanych - miało dojść do szarpaniny.

 

"Tylko Polska narodowa"

 

Jak podano na stronie internetowej stowarzyszenia Obywatele RP, przedstawiciele tej organizacji, a także stowarzyszenia Demokratyczna RP, w milczeniu protestowali przeciw rasizmowi i mowie nienawiści. Rozwinęli transparenty z napisami "Chrześcijaństwo, to nie nienawiść", "Moją Ojczyzną jest człowieczeństwo" i "Tu są granice przyzwoitości".

 

- Kibole odpalili race, rzucali w kierunku Obywateli RP świece dymne. Jeden z nich podpalił transparent trzymany przez Obywateli RP, drugi transparent wyrwano protestującej siłą. "Tylko Polska narodowa" - skandowali - czytamy na stronie internetowej Obywateli RP, według których, członkowie stowarzyszenia "zostali siłą usunięci z jasnogórskich błoni". - Policji nie było, duchowni stojący z kibicami nie reagowali - napisano na stronie.

 

Zdaniem szefowej klubu Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz, "skandalicznym zdarzeniom" na Jasnej Górze można było zapobiec poprzez odpowiednie zabezpieczenie protestu obywateli. - Trzeba sobie zadać pytanie, dlaczego pokojowy protest nie został odpowiednio zabezpieczony? Przecież jasne dla wszystkich było, że na Jasnej Górze odbywa się pielgrzymka kibiców i że w związku z tym może dojść do jakichś nieprzewidzianych zdarzeń? - wskazywała.

 

 

"Środowisko podwyższonego ryzyka"

 

Posłanka Nowoczesnej pytała ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, jakie czynności zostały już podjęte przez prokuraturę w tej sprawie, a jakie działania prokuratura zamierza jeszcze podjąć.

 

Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka pytał z kolei ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, dlaczego policja nie zabezpieczyła zgromadzenia środowiska kibiców, które - w jego ocenie - jest środowiskiem podwyższonego ryzyka. - Czy w przyszłości takie sytuacje będą miały miejsce? - pytał.

 

- Widać, że nawet uroczystości religijne dla tego środowiska nie mają żadnego znaczenia, by zmienili swoją postawę - ocenił Szłapka.

 

- Minister Joachim Brudziński znany jest z tego, że jest politykiem twardym, oczekuję od niego, żeby twardo postępował także ze środowiskami, które niszczą polskie bezpieczeństwo - podkreślił.

 

PAP nie udało się uzyskać komentarzy resortów: sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji w tej sprawie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie