Mieli wystawiać zaświadczenia w zamian za łapówki. Zarzuty dla lekarki i specjalisty BHP

Polska
Mieli wystawiać zaświadczenia w zamian za łapówki. Zarzuty dla lekarki i specjalisty BHP
Pixabay/DarkoStojanovic

Dwóm osobom - lekarce medycyny pracy oraz specjaliście ds. BHP, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła zarzuty korupcyjne. W zamian za łapówki obydwoje mieli wystawiać zaświadczenia uprawniające do wykonywania określonej pracy.

Jak poinformowała w poniedziałek Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, 73-letnia lekarka w wystawianych przez siebie zaświadczeniach informowała o przeprowadzeniu badań lekarskich, których w rzeczywistości nie wykonała. Prokuratorzy postawili kobiecie dziewięć zarzutów związanych z przyjęciem łapówki i oszustwem.

 

Obok lekarki zarzuty w tej sprawie usłyszał 29-letni mężczyzna. Zdaniem prokuratorów pośredniczył on między lekarką a osobami zainteresowanymi uzyskaniem zaświadczeń: przekazywał lekarce pieniądze (lub obietnicę ich przekazania w przyszłości) i dostarczał gotowe orzeczenia zainteresowanym.

 

Odmówiła złożenia zeznań 

 

Prokuratorzy zarzucili także 29-latkowi, że - pełniąc funkcję specjalisty z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w zamian za łapówki potwierdzał odbycie przez pracowników szkoleń, których w rzeczywistości nie przeprowadził. W sumie mężczyźnie zarzucono popełnienie 19 czynów związanych z oszustwem i przyjmowaniem łapówek lub pośredniczeniem w ich wręczaniu.

 

Podczas przesłuchania w prokuraturze mężczyzna złożył wyjaśnienia, a kobieta odmówiła złożenia zeznań.

 

Tymczasowy areszt

 

Obydwojgu podejrzanym grozi kara do 10 lat więzienia. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec nich tymczasowy areszt.

 

Wawryniuk wyjaśniła, że zatrzymań w tej sprawie dokonali 11 stycznia br. funkcjonariusze wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Rzecznik dodała, że postępowania zostało zainicjowane materiałami uzyskanymi w wyniku działań operacyjnych.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie