Grupa ekspertów UE chce usunąć osiem krajów z tzw. czarnej listy rajów podatkowych

Świat
Grupa ekspertów UE chce usunąć osiem krajów z tzw. czarnej listy rajów podatkowych
Flickr.com/CC BY 2.0

Grupa ekspertów podatkowych UE chce usunąć Panamę, Koreę Płd., Tunezję, Mongolię, Makau, Grenadę, Barbados i Zjednoczone Emiraty Arabskie z czarnej listy rajów podatkowych - wynika z dokumentu, do którego dotarła w poniedziałek agencja Reutera. Czarna lista powstała po to, by zniechęcić raje podatkowe do akceptowania i krycia szczególnie "agresywnych praktyk form podatków".

Na początku grudnia po raz pierwszy ministrowie finansów państw UE przyjęli czarną listę rajów podatkowych, obejmującą 17 państw. Są to: Korea Południowa, Samoa Amerykańskie, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Makau, Wyspy Marshalla, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad i Tobago, a także Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

Z propozycją usunięcia z listy wystąpiła grupa ekspertów podatkowych z 28 krajów unijnych, której zadaniem jest monitorowanie tego, jak poszczególne państwa stosują się do unijnych standardów podatkowych.

 

Trafią na tzw. szarą listę

 

Rekomendacje te muszą jeszcze zaaprobować ministrowie finansów Unii. Jeżeli tak się stanie, to kraje usunięte z czarnej listy trafią na tzw. szarą listę.

 

W październiku 2016 roku Rada UE przyjęła kryteria, za pomocą których sprawdzano kraje spoza Unii pod kontem praw regulujących sferę podatkową; była to reakcją na skandale, które ujawniły na jak wielką skalę od płacenia podatków uchylają się zarówno osoby fizyczne, jak i firmy.

 

Do wszystkich jurysdykcji, które negatywnie przeszły ocenę UE wysłała listy, prosząc je o podjęcie zobowiązań. Te, które je przyjęły, trafiły na tzw. szarą listę, a te które je odrzuciły - na czarną.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie