Duda: obywatele różnych wyznań wspólnie walczyli o Polskę

Polska
Duda: obywatele różnych wyznań wspólnie walczyli o Polskę
PAP/Bartłomiej Zborowski

- Wiele pokoleń, niezależnie od języka i wiary, wspólnie walczyło o Rzeczpospolitą, o to by Polska była wolna i niepodległa - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, wskazując, że dziś Polska zapewnia bezpieczeństwo, spokój i możliwość normalnego życia.

Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą bierze udział w spotkaniu noworocznym z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce.

 

Andrzej Duda dziękował zebranym za możliwość spotkania w tak licznym gronie - przedstawicieli różnych związków wyznaniowych, Kościołów, narodów i grup etnicznych, "związanych jednym, najważniejszym elementem - wspólną Rzeczpospolitą".

 

"Groby z krzyżem i łacińskim i prawosławnym i z półksiężycem..."

 

- Są dwa fundamentalne elementy związku naszego z Rzeczpospolitą i Rzeczypospolitej z nami. Z jednej strony, to my - mówię w sensie wielu pokoleń - stawaliśmy w obronie Rzeczypospolitej, ramię w ramię, niezależnie od języka, którym posługiwali się nasi przodkowie i którym my sami się posługujemy; niezależnie od tego, jaką wiarę wyznawaliśmy; niezależnie od tego, w której części polskiej ziemi mieszkaliśmy; stawaliśmy w obronie i w walce o Rzeczpospolitą, broniąc jej albo walcząc o to, by ją odzyskać - powiedział prezydent.

 

- Wielkim symbolem wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej są polskie cmentarze wojenne. (…) Są tam groby z krzyżem i łacińskim i prawosławnym i z półksiężycem i z gwiazda Dawida i ci żołnierze leżą obok siebie, tak jak walczyli razem - wskazywał.

 

Prezydent podkreślał, że Polska zapewnia bezpieczeństwo, spokój, możliwość normalnego życia. - Oto właśnie walczyli - żeby była wolna, żeby była niepodległa, żeby była suwerenna - wskazywał.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze