W Szwecji powstanie urząd ds. obrony psychologicznej

Świat
W Szwecji powstanie urząd ds. obrony psychologicznej
zdj. ilustracyjne/Hamza Butt/Flickr.com/CC BY 2.0

- Nowoczesna obrona totalna musi być w stanie ochronić nas przed ingerencją obcych mocarstw w nasze społeczeństwo demokratyczne - oświadczył premier Szwecji Stefan Loefven podczas dorocznej konferencji w Saelen na północy kraju. Zapowiedział powstanie nowej instytucji, która ma przeciwdziałać cyberatakom oraz dezinformacji.

Jak ostrzegł premier, "tylko szwedzcy wyborcy będą decydować o wyniku wyborów".

 

- Niech trzymają się z daleka ci, którzy planują wpłynąć na ich rezultat - powiedział Loefven.

 

Premier publicznie wskazał Rosję jako źródło rozpowszechniania dezinformacji, ale jak zaznaczył - "niewykluczone, że istnieją także inni".

 

W Szwecji 9 września odbędą się wybory parlamentarne oraz jednocześnie samorządowe do rad gmin i województw.

 

Spotkanie z przedstawicielami mediów społecznościowych

 

Według premiera Loefvena kluczowym elementem systemu demokracji są wolne media, potrzeba jednak wypracowania sposobów reagowania na próby wpływu zagranicznych sił na wynik wyborów. W tym celu wiosną ma dojść do spotkania szwedzkiego rządu z przedstawicielami mediów oraz platform społecznościowych.

 

Rząd zapowiedział także współpracę szwedzkiego Urzędu ds. wyborów ze służbami specjalnymi SAPO oraz policją w celu wypracowania analizy ryzyka przed tegorocznymi wyborami.

 

Szwedzkie służby specjalne w ostatnim raporcie ze swojej działalności za 2016 rok zwracają uwagę na rosnące znaczenie cyberataków jako formy ingerencji w bezpieczeństwo państwa. Przeprowadzona przez SAPO kontrola wykazała braki w zabezpieczeniu kluczowych dla bezpieczeństwa instytucji sektora energetycznego, telekomunikacyjnego oraz finansowego.

 

Wyciek wrażliwych danych

 

W dokumencie podkreślono, że w wielu urzędach i firmach usługi z zakresu technologii IT wykonywane są przez partnerów zewnętrznych, co utrudnia ich kontrolę.

 

W lipcu ubiegłego roku w wyniku afery informatycznej w Urzędzie ds. transportu doszło do rekonstrukcji szwedzkiego rządu.

 

Media opisały, jak rządowe służby ds. transportu w wyniku przetargu umożliwiły firmie IBM outsourcing swoich usług do krajów Europy Wschodniej, w tym Serbii. Spowodowało to, o czym informowały służby bezpieczeństwa SAPO, wyciek wrażliwych danych o właścicielach praw jazdy oraz rejestracjach samochodów. W niepowołane ręce mogły dostać się informacje o pojazdach wojskowych, policyjnych oraz rządowych. Jak wykazano, przypadkowe osoby mogły uzyskać także rejestr kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego dróg, portów i mostów w Szwecji.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie