Sklepy H&M w Afryce zdemolowane w reakcji na bluzę "Coolest monkey in the jungle"

Świat
Sklepy H&M w Afryce zdemolowane  w reakcji na bluzę "Coolest monkey in the jungle"
Yusuf Abramjee/Twitter.com

W weekend wnętrza sześciu sklepów szwedzkiej sieci H&M w RPA zostały zniszczone przez sympatyków skrajnie lewicowej partii, których oburzyła reklama z chłopcem ubranym w bluzę z napisem "Coolest monkey in the jungle" (Najfajniejsza małpa w dżungli - red.). Z powodu protestów sklepy sieci w Południowej Afryce zostały na jakiś czas zamknięte.

Protesty zostały zorganizowane przez partię Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą (ang. EFF - Economic Freedom Fighters) już po tym, jak szwedzka sieć odzieżowa wycofała ze sprzedaży bluzę z napisem "Coolest monkey in the jungle" oraz usunęła z internetu zdjęcie pozującego w niej czarnoskórego chłopca.

 

Wnętrza sześciu sklepów H&M zostały zniszczone w sobotę w kilku prowincjach RPA, m.in. Guateng, Prowincji Przylądkowej Zachodniej i Limpopo. Grupa osób rozrzuciła na podłodze ubrania z wystaw i sklepowych półek. Na zdjęciach i filmach zamieszczonych na Twitterze widać potłuczone lustra, przewrócone manekiny, wieszaki oraz bramki przy wejściach.

 

 

W niektórych lokalizacjach policja użyła gumowych pocisków, żeby opanować sytuację.

 

"20 członków EFF w czerwonych koszulach przyszło ok. 11:00. Przez godzinę stali przed sklepem, klaskali i śpiewali. Myśleliśmy, że to normalny protest. Nagle zaczęli demolować wnętrze sklepu. Połamali półki, wyrzucili manekiny, zniszczyli wszystko w ciągu kilku minut. Na końcu obrzucili sklep bananami i wybiegli - tak opisała sytuację lokalnemu portalowi news24.com pracownica sklepu położonego naprzeciwko H&M w centrum handlowym Sandton City w aglomeracji Johannesburga. 

 

"H&M ponosi konsekwencje rasizmu"

 

W sprawie zdemolowania sklepów wypowiedział się na Twitterze Floyd Shivambu, deputowany Ruchu Bojowników o Wolność Gospodarczą w parlamencie RPA.

 

"H&M ponosi konsekwencje swojego rasizmu.  Wszyscy rozsądni ludzie zgodzą się, że sklep nie powinien dalej działać w Południowej Afryce. Brawo dla Wojowników (pisownia oryginalna – red.), którzy fizycznie walczą z rasizmem"  - napisał.

 

 

 

Z kolei lider ruchu Julius Malema powiedział na partyjnym zebraniu w Polokwane, że protest pokazuje, co może sie stać, jeśli czarnoskórzy będą upokarzani. 

 

Sieć poinformowała na swojej stronie o czasowym zamknięciu wszystkich 17 sklepów w RPA. Decyzję wytłumaczyła bezpieczeństwem personelu i klientów.

 

"Nikt z pracowników ani klientów nie ucierpiał. Otworzymy sklepy, gdy sytuacja się uspokoi. Jesteśmy zdania, że rasizm w żadnej formie - zamierzonej czy przypadkowej - jest nie do zaakceptowania" - napisano w informacji prasowej. 

 

 

Znani muzycy zrywają współpracę z H&M

 

W ubiegłym tygodniu oburzenie wielu dziennikarzy i użytkowników mediów społecznościowych wywołało zdjęcie zamieszczone na brytyjskiej stronie internetowej sklepu H&M. Przedstawiało ono czarnoskórego chłopca w zielonej bluzie z napisem "Najfajniejsza małpa w dżungli".

 

Z powodu napisu współpracę z siecią zakończył wykonawca R&B The Weeknd. Zaprojektowane przez niego ubrania można było kupić w sklepach H&M.

 

O zerwaniu współpracy z siecią poinformował też raper G-Eazy. Zaprojektowana przez niego kolekcja ubrań miała trafić na półki w marcu tego roku.

 

W związku z ostrą reakcją na bluzę przedstawiciele marki wystosowali  oświadczenie, w którym przeprosili  wszystkich urażonych napisem i przyznali rację krytycznym głosom. Zapewnili też, że wdrożą wewnętrzne procedury, żeby podoba sytuacja się nie powtórzyła.

 

Przerwane orędzie

 

Partia Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą głosi hasła antykapitalistyczne i antyimperialistyczne. Powstała po rozłamie w partii Afrykański Kongres Narodowy. W lutym 2017 roku w parlamencie RPA doszło do bójki podczas dorocznego orędzia prezydenta Jacoba Zumy. Członkowie Ruchu wielokrotnie je przerywali i zagłuszali. Zostali wyprowadzeni siłą z sali obrad. Wówczas doszło do bójki ze strażą parlamentarną. 

 

BBC, CNN Money, news24.com, polsatnews.pl

mta/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie