Sklepy H&M w Afryce zdemolowane w reakcji na bluzę "Coolest monkey in the jungle"
W weekend wnętrza sześciu sklepów szwedzkiej sieci H&M w RPA zostały zniszczone przez sympatyków skrajnie lewicowej partii, których oburzyła reklama z chłopcem ubranym w bluzę z napisem "Coolest monkey in the jungle" (Najfajniejsza małpa w dżungli - red.). Z powodu protestów sklepy sieci w Południowej Afryce zostały na jakiś czas zamknięte.
Protesty zostały zorganizowane przez partię Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą (ang. EFF - Economic Freedom Fighters) już po tym, jak szwedzka sieć odzieżowa wycofała ze sprzedaży bluzę z napisem "Coolest monkey in the jungle" oraz usunęła z internetu zdjęcie pozującego w niej czarnoskórego chłopca.
Wnętrza sześciu sklepów H&M zostały zniszczone w sobotę w kilku prowincjach RPA, m.in. Guateng, Prowincji Przylądkowej Zachodniej i Limpopo. Grupa osób rozrzuciła na podłodze ubrania z wystaw i sklepowych półek. Na zdjęciach i filmach zamieszczonych na Twitterze widać potłuczone lustra, przewrócone manekiny, wieszaki oraz bramki przy wejściach.
EFF supporters at H&M WATCH the trashing... pic.twitter.com/Kw0xUaG4Cb
— Yusuf Abramjee (@Abramjee) 13 stycznia 2018
W niektórych lokalizacjach policja użyła gumowych pocisków, żeby opanować sytuację.
"20 członków EFF w czerwonych koszulach przyszło ok. 11:00. Przez godzinę stali przed sklepem, klaskali i śpiewali. Myśleliśmy, że to normalny protest. Nagle zaczęli demolować wnętrze sklepu. Połamali półki, wyrzucili manekiny, zniszczyli wszystko w ciągu kilku minut. Na końcu obrzucili sklep bananami i wybiegli - tak opisała sytuację lokalnemu portalowi news24.com pracownica sklepu położonego naprzeciwko H&M w centrum handlowym Sandton City w aglomeracji Johannesburga.
"H&M ponosi konsekwencje rasizmu"
W sprawie zdemolowania sklepów wypowiedział się na Twitterze Floyd Shivambu, deputowany Ruchu Bojowników o Wolność Gospodarczą w parlamencie RPA.
"H&M ponosi konsekwencje swojego rasizmu. Wszyscy rozsądni ludzie zgodzą się, że sklep nie powinien dalej działać w Południowej Afryce. Brawo dla Wojowników (pisownia oryginalna – red.), którzy fizycznie walczą z rasizmem" - napisał.
That @hm nonsense of a clothing store is now facing consequences for its racism. All rational people should agree that the store should not be allowed to continue operating in South Africa. Well done to Fighters who physically confronted racism. pic.twitter.com/cgdedYGoOj
— Floyd Shivambu (@FloydShivambu) 13 stycznia 2018
[IMPORTANT NOTICE]: All the stores of that racist retailer @hmsouthafrica are CLOSED. Racism must fall and we will never tip toe around racists. pic.twitter.com/eqmw885k6X
— Floyd Shivambu (@FloydShivambu) 13 stycznia 2018
Z kolei lider ruchu Julius Malema powiedział na partyjnym zebraniu w Polokwane, że protest pokazuje, co może sie stać, jeśli czarnoskórzy będą upokarzani.
Sieć poinformowała na swojej stronie o czasowym zamknięciu wszystkich 17 sklepów w RPA. Decyzję wytłumaczyła bezpieczeństwem personelu i klientów.
"Nikt z pracowników ani klientów nie ucierpiał. Otworzymy sklepy, gdy sytuacja się uspokoi. Jesteśmy zdania, że rasizm w żadnej formie - zamierzonej czy przypadkowej - jest nie do zaakceptowania" - napisano w informacji prasowej.
— H&M (@hm) 13 stycznia 2018
Znani muzycy zrywają współpracę z H&M
W ubiegłym tygodniu oburzenie wielu dziennikarzy i użytkowników mediów społecznościowych wywołało zdjęcie zamieszczone na brytyjskiej stronie internetowej sklepu H&M. Przedstawiało ono czarnoskórego chłopca w zielonej bluzie z napisem "Najfajniejsza małpa w dżungli".
Z powodu napisu współpracę z siecią zakończył wykonawca R&B The Weeknd. Zaprojektowane przez niego ubrania można było kupić w sklepach H&M.
O zerwaniu współpracy z siecią poinformował też raper G-Eazy. Zaprojektowana przez niego kolekcja ubrań miała trafić na półki w marcu tego roku.
W związku z ostrą reakcją na bluzę przedstawiciele marki wystosowali oświadczenie, w którym przeprosili wszystkich urażonych napisem i przyznali rację krytycznym głosom. Zapewnili też, że wdrożą wewnętrzne procedury, żeby podoba sytuacja się nie powtórzyła.
Przerwane orędzie
Partia Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą głosi hasła antykapitalistyczne i antyimperialistyczne. Powstała po rozłamie w partii Afrykański Kongres Narodowy. W lutym 2017 roku w parlamencie RPA doszło do bójki podczas dorocznego orędzia prezydenta Jacoba Zumy. Członkowie Ruchu wielokrotnie je przerywali i zagłuszali. Zostali wyprowadzeni siłą z sali obrad. Wówczas doszło do bójki ze strażą parlamentarną.
BBC, CNN Money, news24.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej