Silne trzęsienie ziemi u południowego wybrzeża Peru. Jedna ofiara śmiertelna, dziesiątki rannych

Świat
Silne trzęsienie ziemi u południowego wybrzeża Peru. Jedna ofiara śmiertelna, dziesiątki rannych
PAP/EPA/USGS / HANDOUT

W wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,3 u południowego wybrzeża Peru zginęła jedna osoba, a 65 osób zostało rannych; zniszczeniu uległy dziesiątki domów oraz drogi - podały w niedzielę miejscowe władze i służby obrony cywilnej.

Gubernator regionu Arequipa Yamila Osorio Delgado poinformowała na Twitterze, że w mieście Yauca zginął 55-letni mężczyzna. Gubernator podała również, że w kilku gminach nie ma prądu oraz że zniszczeniu uległo wiele domów i dróg.


Po wstrząsie wtórnym ewakuowano wielu mieszkańców położonego na wybrzeżu miasta Lomas.

 

100 zniszczonych domów 


Prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski, który udał się do położonych na wybrzeżu miast Chala i Acari, żeby ocenić straty i skoordynować akcję ratowniczą, ocenił liczbę zniszczonych domów na około 100. Właścicielom zawalonych domów obiecał pomoc i namioty.


Premier Mercedes Araoz powiedziała na konferencji prasowej w Limie, że rząd ogłosi dla dotkniętych trzęsieniem ziemi obszarów stan wyjątkowy, aby umożliwić szybką odbudowę.

 

Pacyficzny pierścień ognia


Jak poinformowała amerykańska służba geologiczna (USGS), epicentrum trzęsienia znajdowało się 40 km od miasta Acari i ok. 120 km na południowy zachód od miasta Puquio. Według władz w Peru trzęsienie ziemi nie spowodowało tsunami. Peruwiańskie służby geologiczne podały również, że trzęsienie miało magnitudę 6,7.


Peru położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych otaczającej Ocean Spokojny.

 

PAP

prz/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie