Magazyn "Vogue" zawiesza współpracę z Mario Testino i Bruce'em Weberem. Powodem oskarżenia o molestowanie mężczyzn

Świat
Magazyn "Vogue" zawiesza współpracę z Mario Testino i Bruce'em Weberem. Powodem oskarżenia o molestowanie mężczyzn
PAP/EPA/Clemens Bilan, Andrew Gombert
Od lewej: Bruce Weber, Mario Testino

W odpowiedzi na artykuł "The New York Times", w którym opisano oskarżenia dotyczące molestowania seksualnego kilkunastu pracowników branży modowej przez czołowych fotografów mody Mario Testino i Bruce'a Webera, redaktor naczelna magazynu "Vogue" poinformowała, że zawiesza z nimi współpracę. Poinformowała też o nowych wytycznych, które mają zapobiec podobnym sytuacjom.

Zarzuty pod adresem Testino i Webera pojawiły się w artykule "The New York Times". Znani fotografowie mieli molestować kilkunastu modeli i asystentów podczas sesji zdjęciowych i castingów. 

 

Weber miał aranżować "ćwiczenia oddechowe"

 

Piętnastu byłych i obecnych męskich modeli współpracujących z Weberem oskarżyło go o aranżowanie "ćwiczeń oddechowych", podczas których musieli leżeć nago i dotykać siebie oraz fotografa w miejscach, w których "odczuwali przepływ energii". Zeznania modeli są spójne i dotyczą podobnych sytuacji z udziałem mężczyzny, w których nie byli zmuszani do stosunku, ale dotykani bez ich zgody.

 

Weber w oświadczeniu przekazanym redakcji przez jego prawnika napisał, że "jest zasmucony i zszkokowany oburzającymi zarzutami, którym zaprzecza".

 

"Ostrzegało się modeli przed pracą z niektórymi osobami"

 

Zarzuty dotyczące Mario Testino sięgają lat 90. Fotograf miał molestować 13 modeli i asystentów i masturbować się przed nimi. Kancelaria Lavely&Singer reprezentująca Testino podważyła wiarygodność opublikowanych zeznań. Podkreśliła, że z rozmów z innymi współpracownikami fotografa nie wynika, aby takie sytuacje miały miejsce. 

 

Jeden z cytowanych modeli wypowiedział się o specyfice pracy w branży.

 

- To normalne, że ostrzegało się modeli przed pracą z niektórymi osobami o określonej reputacji. Jednak jeśli odmówiłeś udziału w sesji z takim nazwiskiem jak Weber czy Testino, równie dobrze mogłeś spakować walizki i pracować w innym zawodzie - powiedział.

 

Reakcja Anny Wintour

 

Do sprawy odniosła się redaktor naczelna magazynu "Vogue".

 

"Dziś pojawiły się zarzuty dotyczące Mario Testino i Bruce'a Webera. Historie są poruszające i trudno w nie uwierzyć. Obaj są moimi bliskimi przyjaciółmi, wnieśli ogromny wkład w pracę magazynu "Vogue" i innych tytułów wydawnictwa Condé Nast (przedsiębiorstwo wydaje m.in. magazyny "Vanity Fair", "Glamour" i "W" - red.). Wierzę w wartość okazanej skruchy i wybaczenia, ale muszę potraktować te zarzuty bardzo poważnie" - napisała Anna Wintour w oświadczeniu na stronie internetowej magazynu "Vogue".

 

Poinformowała, że zawiesza na jakiś czas współpracę z fotografami.

 

"Nadużycia władzy zaszły za daleko"

 

"Nadużycia władzy zaszły za daleko - w Waszyngtonie, Hollywood, Dolinie Krzemowej, reklamie, dziennikarstwie, wreszcie w branży modowej, w której modele i modelki skarżą się na manipulację i nadużycia podczas zdjęć próbnych i sesji" - skomentowała Wintour następstwa afery z udziałem Harveya Weinsteina. Zapowiedziała, że podejmie kroki, które mają zapobiec podobnym sytuacjom. 

 

Jedną z nich ma być wymóg, aby modele występujący w sesjach zdjęciowych byli pełnoletni. Wszystkie sesje, w których pojawią się nagość, seksualnie sugestywne pozy, skąpy ubiór, kostiumy kąpielowe, czy symulowane zażywanie alkoholu i narkotyków mają być zaakceptowane przez modela z wyprzedzeniem, przed rozpoczęciem sesji.

 

Praca dla czołowych marek odzieżowych

 

Mario Testino jest znany ze współpracy z takimi markami jak Burberry, Gucci i Versace. Jego fotografie przysporzyły popularności m.in. Gisele Büdchen i Kate Moss.  W 1997 roku robił zdjęcia księżnej Dianie. Był zatrudniony jako oficjalny fotograf księcia Williama i księżnej Kate.

 

W ramach słynnej serii zdjęć fotografował gwiazdy (w tym Anję Rubik i Britney Spears), które pozowały dla niego w samych ręcznikach. Zdjęcia zamieszczał na Instagramie. 

 

Bruce Weber jest fotografem i filmowcem. Popularność zyskał na przełomie lat 80. i 90., kiedy wykonał słynne sesje zdjęciowe dla Calvina Kleina. Współpracował też z markami Raulph Loren i Abercrombie & Fitch. Reżyserował teledyski m.in. dla Pet Shop Boys i Chrisa Izaaka.

 

NY Times, BBC, Vogue, polsatnews.pl

mta/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie