Sędzia Zawistowski rezygnuje z funkcji przewodniczącego KRS. "To znak protestu"

Polska

- Sędzia Dariusz Zawistowski zrezygnował w piątek z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, to jest znak protestu - powiedział rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek.

"Oświadczam, że zrzekam się funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa z dniem 15 stycznia 2018 r. poprzedzającym wejście w życie przepisów ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o KRS, które w ocenie KRS uznane zostały za niezgodne z Konstytucją RP" - głosi oświadczenie sędziego Zawistowskiego złożone w piątek Radzie.

 

Sędzia Żurek dodał, że przewodniczący poinformował o swej decyzji na zakończenie piątkowego posiedzenia Rady. - Opuścił biuro Rady, nie będzie udzielał wywiadów - zaznaczył rzecznik KRS.

 

- Moim zdaniem decyzja, to swego rodzaju znak protestu, bo przewodniczący wyraźnie zaznaczył, że jego decyzja związana jest z oceną nowelizacji, jako niezgodnej z konstytucją - podkreślił Żurek.

 

 

"Szacunek i podziękowanie"

 

Sędziowie nie rozważali rezygnacji z uczestnictwa w KRS. Uznaliśmy, że musimy trwać do samego końca, ale nie wykluczamy takiej rezygnacji. Jednocześnie ze zrozumieniem, ogromnym szacunkiem i powagą odebraliśmy decyzję przewodniczącego. Sędziowie obecni na sali wstali, wyrazili swój szacunek i podziękowanie" - powiedział sędzia Żurek podczas piątkowego briefingu.

 

- Wiceprzewodniczący Rady zwrócił się już do I prezes Sądu Najwyższego, która ma w zakresie kompetencji zwołanie posiedzenia po tym, jak Rada przestaje mieć przewodniczącego. Mamy już wyznaczone pewne terminy w lutym, czekamy teraz na decyzję I prezes SN. Mamy jeszcze kilka decyzji ważnych do podjęcia, więc być może w lutym jeszcze te posiedzenia KRS się odbędą  - powiedział rzecznik Rady.

 

Zgodnie z ustawą o KRS pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje I prezes SN, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego

 

Wcześniej informację o rezygnacji Zawistowskiego podała na Twitterze Krystyna Pawłowicz.

 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie