Nowy status prawny Grobu Nieznanego Żołnierza

Polska
Nowy status prawny Grobu Nieznanego Żołnierza
Wikimedia Commons/Andrzej Otrębski

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie uzyskał pełnię ochrony prawnej jako grób wojenny - poinformował w piątek resort kultury. Oznacza to, że grób uzyskał najwyższą - przewidzianą dla miejsc spoczynku osób poległych w toku działań wojennych - rangę grobu wojennego.

- Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce dla Polaków święte. Symbolizuje ono najważniejsze bitwy ostatniego stulecia - od obrony Lwowa po walki Żołnierzy Wyklętych. Wystąpienie o nadanie temu miejscu rangi grobu wojennego było dla nas oczywistością i obowiązkiem, a także naprawą dotychczasowych zaniechań, w wyniku, których status prawny tego miejsca był niejasny - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

 

Podkreślił, że nadanie w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Grobowi Nieznanego Żołnierza najwyższej rangi grobu wojennego, ma szczególnie symboliczny wymiar.

 

"Hołd oddany wszystkim poległym za Niepodległość"

 

"To najważniejsze miejsce pamięci narodowej w Polsce stało się formalnie grobem wojennym, po wpisaniu go przez wojewodę mazowieckiego do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych województwa mazowieckiego, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - doprecyzowano w komunikacie MKiDN.

 

Jak poinformowało ministerstwo kultury, Grób Nieznanego Żołnierza uzyskał najwyższą - przewidzianą dla miejsc spoczynku osób poległych w toku działań wojennych - rangę grobu wojennego i ochronę prawną wynikającą z przepisów jednego z najstarszych wciąż obowiązujących w Polsce aktów prawnych, czyli ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych.

 

Od dnia wpisu do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych organem prowadzącym w sprawach dotyczących opieki nad obiektem jest wojewoda mazowiecki, a nadzór zwierzchni sprawuje MKiDN.

 

"Na skutek wpisu to wyjątkowe dla wszystkich Polaków miejsce pamięci objęte zostało ochroną prawną w roku uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to przede wszystkim hołd oddany wszystkim poległym za Niepodległość i symbolizującemu ich, a spoczywającemu w tym miejscu, Nieznanemu Żołnierzowi" - podkreśla resort kultury.

 

"Tu Leży Żołnierz Polski Poległy Za Ojczyznę"

 

MKiDN wskazało, że Grób Nieznanego Żołnierza uzyskał i utrwalał swoje znaczenie dla polskiej tożsamości i pamięci historycznej od 1925 r., gdy pod płytą z napisem "TU LEŻY ŻOŁNIERZ POLSKI POLEGŁY ZA OJCZYZNĘ" zostały w nim złożone prochy nieznanego żołnierza ekshumowane z Cmentarza Orląt Lwowskich.

 

Po Powstaniu Warszawskim Niemcy wysadzili w powietrze Pałac Saski. Ocalał tylko środkowy fragment jego kolumnady, w której znajdował się Grób. Grób Nieznanego Żołnierza odbudowano, a uroczystość jego odsłonięcia odbyła się 8 maja 1946.

 

"To wyjątkowe miejsce pamięci i zabytek, miejsce najważniejszych uroczystości o charakterze państwowym, mimo że było otoczone opieką władz miasta i Dowództwa Garnizonu Warszawskiego, które dbały o właściwą oprawę mających przy nim miejsce uroczystości oraz zapewniało honorową, całodobową wartę - wyróżnienie i zaszczyt dla pełniących ją żołnierzy, nie korzystało dotąd z całej pełni ochrony i opieki państwa jaka przysługuje grobom wojennym" - zaznaczono w komunikacie resortu.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze