"Nigdy nie zapłacimy za mur prezydenta Trumpa"

Świat
"Nigdy nie zapłacimy za mur prezydenta Trumpa"
Wikimedia Commons/granica USA z Meksykiem w Nogales

- Meksyk nigdy nie zapłaci za budowę muru na granicy z USA - powtórzył w czwartek, na Twitterze, minister gospodarki tego kraju po tym, jak Donald Trump powiedział wywiadzie prasowym, że Meksyk może zapłacić za mur "pośrednio", poprzez zmiany w układzie NAFTA.

Minister gospodarki Meksyku Ildefonso Guajardo przebywa właśnie w Waszyngtonie.

 

"Ani podczas tej wizyty, ani w żadnych innym momencie negocjacji w sprawie Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA) nie było tematu muru" - napisał na Twitterze meksykański minister.

 

"Prezydent Meksyku (Enrique Pena Nieto) postawił sprawę jasno: Meksyk nigdy nie zapłaci za ten mur" - podkreślił Ildefonso Guajardo.

 

Donald Trump wielokrotnie mówił, że USA wycofają się z NAFTA, jeśli porozumienie nie będzie renegocjowane na korzyść Stanów Zjednoczonych. Zapowiadał także budowę muru na granicy w Meksyku, by zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów do USA. W czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Wall Street Journal" Trump stwierdził, że za budowę muru Meksyk może zapłacić "pośrednio", poprzez zmiany w układzie NAFTA.

 

"NAFTA to najgorsze porozumienie w historii świata"

 

Trump podczas kampanii wyborczej nazwał układ NAFTA "najgorszym porozumieniem w historii świata" i obiecał wycofanie się USA z tego układu. Jednak po objęciu urzędu prezydenta zmienił zdanie. Zamiast zerwania układu, który przyczynił się do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie, Trump zgodził się na jego renegocjowanie.

 

Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu był negocjowany w czasach administracji republikańskiego prezydenta George'a H.W. Busha (1989-1993), a następnie ratyfikowany przez Kongres i podpisany po objęciu rządów w Białym Domu przez demokratę Billa Clintona. Układ wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie