Dwa nowe projekty dotyczące sądów. W planach m.in. powołanie sądów pokoju

Polska
Dwa nowe projekty dotyczące sądów. W planach m.in. powołanie sądów pokoju
Polsat News

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dwa projekty, których celem ma być odciążenie sądów od najprostszych spraw takich jak wykroczenia, czy proste sprawy cywilne. Jeden z nich zakłada powołanie tzw. sądów pokoju - dowiedziała się PAP w resorcie.

Projekty - według informatorów PAP - zakładają odciążenie sądów powszechnych od najprostszych spraw, na których rozstrzygnięcie - jak podkreślają - trzeba czekać w sądach miesiącami.

 

- Chodzi przede wszystkim o wykroczenia, jak również o proste sprawy cywilne. Opracowane przez ministerstwo koncepcje przewidują, aby sprawy te wyprowadzić z sądów powszechnych, co ma spowodować mniejszy roczny wpływ spraw, co poskutkuje krótszym czasem oczekiwania na rozstrzygnięcia w bardziej skomplikowanych sprawach - podkreślił jeden z rozmówców PAP.

 

Koncepcja Zbigniewa Ziobry

 

- Przygotowane projekty są zgodne z koncepcją obraną przez Zbigniewa Ziobrę po objęciu teki ministra sprawiedliwości. W pierwszym etapie miało dojść do naprawy funkcjonowania sądów od strony organizacyjnej i instytucjonalnej, którą to reformę przeprowadzono poprzez zmiany ustaw o KRS i sądach powszechnych.

 

Drugim etapem mają być zmiany w procedurach, których skomplikowanie jest jedną z przyczyn długiego oczekiwania na rozstrzygnięcia w sądach, nawet w prostych sprawach - wyjaśnia w rozmowie PAP osoba znająca szczegóły prac legislacyjnych w MS.

 

Ministerstwo chce osiągnąć ten cel m.in. poprzez powołanie sądów pokoju.

 

- Zakładamy też wprowadzenie innej koncepcji, która obecnie jest rozpatrywana przez kierownictwo resortu. Oba projekty są gotowe i obecnie Zbigniew Ziobro podejmuje decyzję, który z nich powinien być dalej procedowany - powiedziało PAP źródło w MS.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze