"Kończ waść, wstydu oszczędź!". Jaki apeluje do Gronkiewicz-Waltz

Polska

- Najwyższy czas, aby się pani (Hanna Gronkiewicz-Waltz - red.) podała do dymisji. Tak gigantyczne krzywdy w centrum stolicy, to jest naprawdę wstyd dla całego państwa. To jest naprawdę wielka hańba, to co się dzieje, i to co się działo w stolicy pod pani rządami - powiedział w programie "Dobry wieczór Polsko" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

 

W piątek w Polsat News Jaki poinformował, że komisja weryfikacyjna pracuje nad raportem, który - jak mówił - pokaże, ile Warszawa straciła na reprywatyzacji. - Mam nadzieję, że wkrótce będziemy gotowi, żeby go pokazać - powiedział szef komisji weryfikacyjnej.

 

"W tej chwili liczymy każdą z nieruchomości"

 

Dopytywany przez Grzegorza Jankowskiego, czy kwoty przedstawione w raporcie będą rzędu kilku miliardów złotych, Jaki stwierdził, że "znacznie więcej". - To będą bardzo duże liczby, my w tej chwili liczymy każdą z nieruchomości" - dodał.

 

 

Jaki był też pytany o to, czy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - która odmawia stawienia się przed komisją weryfikacyjną - może zostać doprowadzona przed komisję siłą.

 

- Nie wiem jeszcze tego w tej chwili. Na pewno ponowimy nasze wezwania przed komisję. Jeżeli (prezydent Warszawy - red.) będzie regularnie lekceważyła to, co robi komisja, to nie wykluczam takiego rozwiązania. Uważam, że prawo powinno być dla wszystkich równe - powiedział Jaki.

 

W Sejmie trwają prace nad projektem zmian w ustawie o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa, który przewiduje m.in. zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

 

Komisja nałożyła na Gronkiewicz-Waltz łącznie 40 tys. zł grzywien

 

Dotychczas prezydent Warszawy nie stawiła się ani razu przed komisją weryfikacyjną, która wzywała ją, jako stronę swych postępowań. Komisja dotychczas nałożyła na Gronkiewicz-Waltz łącznie 40 tys. zł grzywien za nieusprawiedliwione niestawiennictwa.

 

Prezydent stolicy odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań, argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna. Komisja oddala wnioski Gronkiewicz-Waltz o uchylanie tych grzywien, od czego odwołuje się ona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Uchylając pierwsze grzywny WSA uznał, że prezydent stolicy jako organ uprawniony do reprezentacji m.st. Warszawy mogła zostać wezwana do stawienia się na rozprawę osobiście, ale nie wynika z tego podstawa do nałożenia grzywny.

 

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca 2017 r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. 

 

Dotychczasowe odcinki "Dobry Wieczór Polsko" można oglądać w portalu polsatnews.pl w zakładce "Nasze programy".

 

Polsat News, PAP, polsatnews.pl

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie