"Zmiany w Polsce sprzyjają stosunkom polsko-litewskim". Wiceszef Sejmu Litwy o rekonstrukcji rządu Morawieckiego

Świat
"Zmiany w Polsce sprzyjają stosunkom polsko-litewskim". Wiceszef Sejmu Litwy o rekonstrukcji rządu Morawieckiego
Wikimedia Commons/Johannes Jansson

- Objęcie stanowiska premiera przez Mateusza Morawieckiego i rekonstrukcja rządu w Warszawie zapowiadają dobre zmiany w stosunkach polsko-litewskich - ocenił wiceprzewodniczący Sejmu Litwy Gediminas Kirkilas w czwartkowej rozmowie z publiczną telewizją LRT.

- Zmiany są pozytywne. Nasz sąsiad pokazuje, że zrzeka się głupich ambicji (byłego szefa MSZ - red.) Radosława Sikorskiego i jako pierwszy idzie na ustępstwa, chociaż jest większym państwem - wskazuje Kirkilas.

 

Wiceprzewodniczący Sejmu podkreślił, że Litwa nie może zapominać, iż Polska jest jej "strategicznym partnerem w każdym aspekcie" i powinna dołożyć starań, by wykorzystać obecną sprzyjającą sytuację "rozwiązując od lat nierozstrzygnięte kwestie", takie jak na przykład pisownia nazwisk polskich na Litwie.

 

"Brudziński dobrze zna tematykę stosunków polsko-litewskich"

 

Kirkilas wskazał, że dobrym sygnałem dla Wilna jest też fakt, że dotychczasowy wicemarszałek Sejmu RP Joachim Brudziński, który był również współprzewodniczącym Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Poselskiego, objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Zaznaczył, że Brudziński "dobrze zna tematykę stosunków polsko-litewskich".

 

Kirkilas, który jest też przewodniczącym sejmowej komisji ds. europejskich, wyraził przekonanie, że "nowy premier Polski i minister spraw zagranicznych będą lepszymi negocjatorami w Brukseli", a rozpoczęte między Komisją Europejską a Warszawą rozmowy zakończą się sukcesem.

 

"Nastaje okres renesansu"

 

- Nadchodzi premier w absolutnie nowym stylu - powiedział Kirkilas mając na myśli Morawieckiego. - W Brukseli można wiele zdziałać, szczególnie, gdy rozmawia się bez tłumaczy - zaznaczył.

 

Litewska telewizja publiczna podkreśliła, że po zamrożonych stosunkach polsko-litewskich w czasie rządów Platformy Obywatelskiej, na linii Warszawa-Wilno "nastaje okres renesansu". Telewizja przypomniała, że jesienią w Wilnie gościł marszałek Sejmu Marek Kuchciński, na luty wizytę na Litwie zapowiedział prezydent Andrzej Duda, a na marzec premier Mateusz Morawiecki.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie