Zbigniew Ziobro mianował nową prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Została nią Barbara Górska

Polska
Zbigniew Ziobro mianował nową prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Została nią Barbara Górska
Google Street View/gmach Sądu Apelacyjnego w Szczecinie

Prezesem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie została sędzia Beata Górska - poinformował resort sprawiedliwości. Na tę funkcję powołał ją w czwartek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Sędzia Górska była dotąd wiceprezesem tego sądu. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w orzekaniu, specjalizuje się w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych. Pełniła funkcje wizytatora i przewodniczyła wydziałom pracy i ubezpieczeń społecznych w sądach rejonowym i okręgowym w Szczecinie" - podał resort.

 

Sędzia Górska jest wykładowcą. Ukończyła podyplomowe studia na Uniwersytecie Śląskim i w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk - podano w informacji prasowej Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Resort sprawiedliwości poinformował 8 stycznia, że z funkcji prezesa szczecińskiego sądu odwołano sędziego Macieja Żelazowskiego. Odwołany prezes piastował swoją funkcję od  23 czerwca 2016 r., a koniec jego kadencji przypadał na dzień 22 czerwca 2022 r.

 

Większe uprawnienia ministra sprawiedliwości

 

12 sierpnia ub.r. w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

 

Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie