"Sarniogórskie Stonehenge". Odkryto tajemnicze kręgi w lidzbarskich lasach

Kultura
"Sarniogórskie Stonehenge". Odkryto tajemnicze kręgi w lidzbarskich lasach
Leśnictwo Sarnia Góra/Jerzy Groblewski

Leśnicy z Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) odsłonili kamienne paleniska. Przeznaczenie palenisk, które pochodzą z okresu międzywojennego XX wieku, nie jest do końca wyjaśnione. Jedna z hipotez dotyczących wykorzystania palenisk zakładała, że były to miejsca, w których wypalono rudę darniową. Rzeczywistego przeznaczenia tych palenisk wciąż jednak do końca nie wyjaśniono.

O tajemniczych paleniskach w leśnictwie Sarnia Góra leśnicy z Lidzbarka mówią "sarniogórskie Stonehenge" albo "magiczne kręgi".


Leśnicy zdecydowali się odsłonić te miejsca z uwagi na rosnący ruch turystyczny - chcą je wyeksponować i pokazać odwiedzającym las. Ich odsłonięcie okazało się nie lada wyzwaniem.


Najpierw trzeba było paleniska odkopać spod warstwy ziemi, odsłonić ich obrzeża oraz solidnie umyć wodą, żeby widoczne były główne elementy ich konstrukcji.

 

Pochodzą z okresu międzywojennego XX wieku


Historia odnalezienia tajemniczych kamiennych konstrukcji sięga początku lat 90., kiedy ówczesny leśniczy leśnictwa Sarnia Góra Jerzy Groblewski odkrył dwa ciekawe miejsca. Paleniska, które – jak pierwotnie oceniono - służyły do wypalania rudy darniowej w okresie międzywojennym.

 

Teza o wypalaniu rudy darniowej była analizowana przez specjalistów, bowiem wokół palenisk znaleziono wiele rdzawych kretowisk. Ale niska zawartość żelaza w próbkach lokalnej rudy darniowej, a właściwie piasków żelazistych,  i kontekst archeologiczno-historyczny nie do końca potwierdzał to podejrzenie. Brano pod uwagę również smolarnie, potażownie i destylarnie dziegciu.


Teraz, po dokładnym odkopaniu palenisk i dotarcia do szerszych informacji źródłowych, uznano, że miejsca te najprawdopodobniej służyły do wstępnego obsuszania rudy darniowej. Zwłaszcza, że jedno z nich znajduje się w lesie w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej.


Z jednej strony, ogrom prac ziemnych na tym terenie przy budowie dróg wojskowych w pasie nadgranicznym wymagał na pewno użycia koni, które wymagały podkucia. Stąd konieczność pozyskania żelaza z dostępnej rudy darniowej.

 

 

Leśnicy proszą o pomoc w ustaleniu przeznaczenia palenisk 

 

Drugie miejsce z dużo większym i lepiej zachowanym paleniskiem znajduje się w środku kompleksu leśnego, gdzie nie ma linii kolejowej. Dlatego przeznaczenie tych palenisk wciąż nie zostało do końca wyjaśnione.

 

Leśnicy zapraszają wszystkich chętnych do wymiany informacji na temat okolicznych miejsc wypalania rudy darniowej i do dyskusji na temat pochodzenia oraz wykorzystania tych miejsc.

 

polsatnews.pl

 

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie