Próbowali wyłudzić 20 ton cytryn. Oszustwu zapobiegli kaliscy i warszawscy policjanci

Polska
Próbowali wyłudzić 20 ton cytryn. Oszustwu zapobiegli kaliscy i warszawscy policjanci
pixabay.com/Buecherwurm_65/zdj.ilustracyjne

Kaliscy i warszawscy policjanci zapobiegli oszustwu wyłudzenia 20 ton cytryn o wartości 91 tys. zł na szkodę hiszpańskiej firmy. Wpadł 63-letni obywatel Łotwy, mundurowi ustalają zleceniodawców.

2 stycznia br. właściciel jednej z firm działających na terenie powiatu kaliskiego zawiadomił policję, że na dane jego przedsiębiorstwa nieznana osoba zamówiła od hiszpańskiego dostawcy 20 ton cytryn o łącznej wartości 91 tys. złotych.

 

- Biznesmen o zamówionym towarze dowiedział od hiszpańskiego dostawcy, który potwierdził przyjęcie zlecenia i wysłanie towaru do Polski - powiedziała rzecznik prasowa kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

 

Cytryny miały zostać wywiezione z Polski

 

Mężczyzna skontaktował się z hiszpańska firmą i okazało się, że ktoś posłużył się danymi jego firmy i złożył zamówienie, a cytryny miały być dostarczone na giełdę owocowo-warzywną na terenie województwa mazowieckiego.

 

- Kaliscy funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej natychmiast podjęli działania i o sprawie zawiadomili warszawskich policjantów, którzy namierzyli i zatrzymali ciężarówkę przewożącą owoce - powiedziała rzeczniczka.

 

Jak dodała, 20 ton cytryn miało zostać przeładowane do dwóch innych pojazdów ciężarowych, które czekały już na miejscu, a towar miał opuścić terytorium Polski.

 

Łotysz usłyszał zarzut paserstwa

 

W trakcie przeładunku owoców na terenie warszawskiej giełdy zatrzymano 63-letniego obywatela Łotwy.

 

- Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i usłyszał już zarzut paserstwa zagrożony karą do 5 lat więzienia. Okazało się, że telefonicznie kontaktował się z kierowcą ciężarówki wiozącym owoce cytrusowe i instruował go, w które miejsce należy dostarczyć towar - wyjaśniła Anna Jaworska-Wojnicz.

 

Policjanci ustalają, kto bezprawnie posłużył się danymi kaliskiej firmy, składając zamówienie u hiszpańskiego dostawcy.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie