Zaprogramowano budżet UE na 7 lat. Z cięciami w polityce rolnej i spójności

Świat
Zaprogramowano budżet UE na 7 lat. Z cięciami w polityce rolnej i spójności
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Kolejny wieloletni budżet UE zaprogramowany na 7 lat; będą w nim cięcia w polityce spójności oraz polityce rolnej. - W maju zapadnie decyzja, czy zaproponowane zostanie powiązanie funduszy z praworządnością - poinformował komisarz ds. budżetu Guenter Oettinger.

- Będziemy działać tak, żeby unikać cięć, ograniczania programów (we wspólnej polityce rolnej i polityce spójności - red.) - powiedział Oettinger na środowej konferencji prasowej w Brukseli. Z jego słów wynika, że zmniejszenie wydatków w tych obszarach będzie mniejsze niż 15 proc.

 

W środę kolegium komisarzy przeprowadziło pierwsza debatę orientacyjną na temat wieloletnich ram finansowych na okres po 2020 r. Jednym z jej elementów była kwestia ewentualnego powiązania dostępu do środków z unijnej kasy ze spełnianiem warunków dotyczących praworządności.

 

"Praworządność może oznaczać dodatkowe środki"

 

- Albo kwestia praworządności będzie częścią naszych wartości europejskich (...) i będzie warunkiem zatwierdzenia środków budżetowych, albo praworządność może oznaczać dodatkowe środki - tłumaczył rozważane scenariusze Oettinger.

 

Jak zaznaczył Komisja chce dać w maju jasną odpowiedź w tej kwestii, gdy będzie przedstawiała propozycję legislacyjną w sprawie wieloletnich ram finansowych. Warunek dotyczący praworządności - dodał - może być częścią już istniejącej warunkowości gospodarczej, ale może być też odrębnym warunkiem. - To jest zakorzenione w traktacie. Do przyjęcia wieloletniego budżetu potrzeba jednak jednomyślności (...), dlatego wydaje mi się, że ten temat będzie intensywnie dyskutowany w Radzie Europejskiej - ocenił komisarz.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie