"Zamarzły" wystawiając jedynie paszcze. Aligatory próbują przetrwać rekordowe mrozy w USA

Świat
"Zamarzły" wystawiając jedynie paszcze. Aligatory próbują przetrwać rekordowe mrozy w USA
Facebook/Shallotte River Swamp Park

Pracownicy parku krajobrazowego Shallotte River Swamp Park w Karolinie Północnej pokazali, jak mieszkające tam aligatory próbują przetrwać w czasie rekordowo niskich temperatur, które nawiedziły stan. Gady zanurzają się pod wodą, wystawiając jedynie paszcze. Mogą wytrzymać kilka dni czekając, aż temperatura wody wzrośnie, a lód się roztopi.

Aligatory są zmiennocieplne, więc ich temperatura ciała zależy od otoczenia i zewnętrznego źródła ciepła. Zimą może ona spaść nawet do 5 stopni Celsjusza. 

 

Gdy woda zaczyna zamarzać, gady niemal w całości zanurzają się pod taflą lodu. Przyjmują wówczas taką pozycję, w której ich ogony znajdują się jak najbliżej dna, a nosy wystają ponad powierzchnię wody. 

 

Gady mogą wytrzymać w takiej pozycji kilka dni.

 

 

"Tak jak ludzie nie lubią niskich temperatur"

 

Aligatory wpadają wówczas w stan brumacji, czyli w okres obniżonej temperatury ciała i spowolnienia metabolizmu, który umożliwia im przetrwanie zimnej pogody i trudnych warunków otoczenia. 

 

George Howard, dyrektor parku, powiedział w rozmowie z "Huffington Post", że "aligatory, tak jak ludzie, nie lubią niskich temperatur", więc kiedy już muszą się z nimi zmierzyć, przechodzą w ''stan przetrwania''. Zapewnił również, że gadom nic złego się nie dzieje. 

 

 

washingtonpost.com, huffingtonpost.com

zdr/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze