Za sprawą książki o Trumpie w Ameryce Północnej wzrosło zainteresowanie… II wojną światową

Świat
Za sprawą książki o Trumpie w Ameryce Północnej wzrosło zainteresowanie… II wojną światową
mat. prasowe

Książka kanadyjskiego profesora Randalla Hansena o bombardowaniu Niemiec przez aliantów trafiła na czoło listy bestsellerów. Wszystko za sprawą jej tytułu - "Fire and Fury" - który jest niemal identyczny z tym, jaki nosi książka Michaela Wolffa, który opisał pierwszy rok urzędowania Donalda Trumpa w Białym Domu.

Wszystko wskazuje na to, że kupujący nieświadomie sięgali po książkę profesora z Toronto. Randall Hansen opublikował w 2008 r. książkę pod tytułem "Fire and Fury: The Allied Bombing of Germany, 1942-1945".

 

Książka profesora na trzech listach bestsellerów 

 

Książka naukowca została wprawdzie dobrze przyjęta przez krytyków, ale jej sprzedaż nigdy nie była zbyt wielka. Teraz trafiła aż na trzy listy bestsellerów Amazona.   

Kilka osób, które kupiły książkę prof. Hansena, miało o to do niego pretensje i podzieliło się tym na jego profilu na Twitterze. Uznały bowiem, że sprzedaż napędził wirusowy tweet, który o swojej książce zamieścił naukowiec z University of Toronto.

 

Sam zainteresowany przyznał, że sprzedaż jego tytułu wyskoczyła gwałtowanie, ale nie ma pojęcia, ile egzemplarzy się sprzedało. Zapewnił jednak w rozmowie z BBC, że "nie sądzi, by mógł dzięki niej kupić domek".

 

"Umysłowo niezdolny do opanowania chaosu w Białym Domu"

 

Sprzedaż książki Michaela Wolffa "Fire and Fury: Inside the Trump White House" ruszyła w piątek, kilka dni wcześniej niż pierwotnie planowano, ponieważ opublikowanie w tym tygodniu jej fragmentów wywołało burzę polityczną. Pełnomocnicy Trumpa grozili autorowi krokami prawnymi, podjęli też próbę wstrzymania publikacji.
 
Książka, o której Trump powiedział, że jest pełna kłamstw, opisuje chaos w Białym Domu, prezydenta, który nie był dobrze przygotowany do objęcia władzy oraz doradców, z lekceważeniem mówiących o umiejętnościach Trumpa.
 
Cytowany obszernie w opublikowanych fragmentach książki Steve Bannon, b. doradca strategiczny Białego Domu, przedstawia Trumpa jako "umysłowo niezdolnego" do panowania nad chaotyczną sytuacją w Białym Domu, ani nawet nad jego personelem.

 

BBC, polsatnews.pl

 

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie