W Dubaju powstaje najwyższy budynek na świecie. Będzie miał prawie kilometr wysokości

Świat
W Dubaju powstaje najwyższy budynek na świecie. Będzie miał prawie kilometr wysokości
YouTube/EmaarDubai

Budowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich budynek ma mierzyć 928 metrów. Oznacza to, że będzie o 100 metrów wyższy od obecnie najwyższego drapacza chmur na świecie, który również znajduje się w Dubaju.

Obecnie tutuł najwyższego budynku na świecie należy do wieżowca Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów. Budowany Dubai Creek Tower ma być wyższy o 100 metrów.

 

Budynek wyglądem ma przypominać smukły kwiat lilii i kojarzyć się z minaretem. Będzie otoczony mniejszymi wieżowcami.

 

 

W wieżowcu zaprojektowanym przez hiszpańsko-szwajcarskiego architekta Santiago Calatrava Vallsa mają znajdować się lokale mieszkalne, hotel, sale konferencyjne, wiszące ogrody oraz spektakularny taras widokowy, który będzie się znajdował się na szczycie konstrukcji.

 

 

Zdaniem przedstawicieli inwestycji, nowy drapacz chmur ma kosztować 1 mld dolarów i być gotowy w 2020 roku, kiedy w Dubaju odbędzie się Expo.

 

 

Niewykluczone jednak, że w czasie budowy w projekcie zajdą zmiany, które sprawią, że budynek będzie jeszcze wyższy i będzie piął się w górę na ponad 1000 metrów. Wszystko przez ambicje szejków z Dubaju, którzy nie chcą dać się wyprzedzić sąsiedniej Arabii Saudyjskiej, która w 2020 roku planuje ukończyć Królewską Wieżę w Dżudda, która ma mieć ponad kilometr wysokości.

 

polsatnews.pl

dk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie