Robot Staszek gra na pianinie. Zaprogramował go student AGH

Technologie
Robot Staszek gra na pianinie. Zaprogramował go student AGH
AGH

Dowolne utwory muzyczne może samodzielnie grać na pianinie robot Staszek, zaprogramowany przez studenta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Wojciecha Świtałę. Taką nietypową pracę inżynierską Świtała zaprezentuje podczas obrony dyplomu.

- Zamiast typowej pracy dyplomowej postanowiłem zaprogramować robota przemysłowego Mitsubishi RV-2F-D, którego zakupiła uczelnia. Robot ma duży potencjał, może grać wybrane utwory muzyczne - powiedział Wojciech Świtała.

 

Pomysł na stworzenie nietypowej pracy to efekt zainteresowań studenta. Wojciech ukończył II stopień szkoły muzycznej i postanowił połączyć swoje dwie pasje - muzykę oraz robotykę. Jego zdaniem nauki humanistyczne i ścisłe uzupełniają się, a sztuka, muzyka wiele czerpie z matematyki.

 

Robot Staszek podłączony jest do komputera, na którym uruchamiany jest specjalnie napisany przez Światłę program do jego obsługi.

 

Staszek zapamiętuje zagraną melodię

 

Student klikając myszką na poszczególne klawisze, może grać na instrumencie za pomocą robota. Staszek może też zapamiętać zagraną melodię, a następnie zapisać ją do pliku, który będzie odtworzony przez maszynę w dowolnym momencie.

 

Program umożliwia robotowi grę dwoma palcami, uderzenie w talerz perkusyjny oraz zaprezentowanie ukłonu. Model końcówki grającej został wydrukowany w technologii 3D.

 

Wspólne wykonanie

 

Rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska poinformowała, że wspólne wykonanie przez Wojciecha i Staszka kolędy "Lulajże Jezuniu" cieszy się dużą popularnością w mediach społecznościowych. Można je obejrzeć na oficjalnym fanpage’u AGH w Krakowie oraz na kanale YouTube uczelni.

 

 

Staszkiem pianistą zainteresowały się też zagraniczne media.

 

Termin obrony pracy dyplomowej jest jeszcze ustalany, ale Świtała zapowiedział, że robot pozostanie na uczelni i będzie służył dalej do celów naukowych.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie