"Złamał zasady etyczne, nie przepisy służbowe". Szef policji o odwołanym komendancie z Wrocławia

Polska
"Złamał zasady etyczne, nie przepisy służbowe". Szef policji o odwołanym komendancie z Wrocławia
PAP/Tomasz Waszczuk

- To było złamanie zasad etycznych, a nie przepisów służbowych - ocenił szef policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zachowanie odwołanego już komendanta miejskiego policji we Wrocławiu podinsp. Zbigniewa Raczaka. Media ujawniły, że Raczak, pijany i bez butów, został znaleziony na ulicy.

- Pomimo karygodności zachowania komendanta miejskiego policji we Wrocławiu pod względem etycznym, to pod względem służbowym nie bardzo możemy wobec niego formułować jakiekolwiek zarzuty. On tego czynu dopuścił się będąc poza służbą, więc nie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za złamanie przepisów służbowych, a jedynie za złamanie zasad etycznych - powiedział Szymczyk w odpowiedzi na pytania o sprawę Raczaka podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

 

Na początku stycznia Raczak został odwołany ze stanowiska po tym jak media ujawniły, że w nocy został znaleziony przed jednym ze sklepów we Wrocławiu. Według mediów, policjant miał być pijany, bez butów i z rozbitą głową.

 

"Zdarzenie fatalne, podlega głębokiemu potępieniu"

 

Szef KGP podkreślił, że potępia zachowanie tego oficera. - Chcę tylko przeprosić wszystkich Polaków, że człowiek, który nosił policyjny mundur i pełnił taką funkcję, w taki sposób się zachował - powiedział.

 

Szymczyk zaznaczył, że Raczak przez 27 lat wzorowo pełnił służbę, wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany. - Mamy świadomość, że dla wizerunku polskiej policji było to zdarzenie fatalne i z naszej strony, jako kierownictwa, podlega głębokiemu potępieniu - podkreślił.

 

Po odwołaniu Raczaka ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że wobec policjanta toczy się postępowanie dyscyplinarne i administracyjne, a szczegóły całej sprawy zostaną przedstawione po ich zakończeniu.

 

PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie