Kradli za granicą, legalizowali w Polsce. Policja odzyskała 60 luksusowych samochodów

Polska
Kradli za granicą, legalizowali w Polsce. Policja odzyskała 60 luksusowych samochodów
Mazowiecka Policja

Funkcjonariusze z Radomia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą legalizującą w Polsce kradzione na terenie całej Europy samochody. Odzyskano 60 aut o wartości ponad 4 mln złotych i zatrzymano 36 osób. Auta zostały zabezpieczone m.in. u osób, które nie były świadome, że kupiły kradzione pojazdy. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP zs. w Radomiu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmował się legalizacją w Polsce luksusowych samochodów kradzionych na terenie całej Europy, w tym w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii i Francji.

 

Grupa działała od kilku lat

 

Przestępcy przerabiali numery identyfikacyjne VIN i podrabiali dokumenty, w tym dowody rejestracyjne, opłaty recyklingowe, faktury, zaświadczenia z urzędów celnych oraz zaświadczenia o przeprowadzonych badaniach technicznych.

 

Na podstawie tak podrobionych dokumentów wyłudzali w kilku wydziałach komunikacji na terenie Mazowsza dowody rejestracyjne.


Zalegalizowane w ten sposób samochody były później sprzedawane znajomym oraz poprzez ogłoszenia w internecie. Grupa działała od 2012 roku.

 

 

Międzynarodowe śledztwo

 

Odzyskano już 60 samochodów osobowych i ciężarowych o wartości ponad 4 milionów złotych, w tym takich marek jak audi, mercedes, bmw, land rover, honda, toyota. W czasie śledztwa mazowieccy policjanci współpracowali z funkcjonariuszami z innych krajów.


Dotychczas zarzuty m.in. kradzieży z włamaniem, fałszerstwa dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, podrabiania znaków identyfikacyjnych usłyszało 36 osób.

 

Wobec podejrzanych zastosowano tymczasowe areszty, dozory policyjne oraz poręczenia majątkowe. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

polsatnews.pl

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie