Duda na liście przywódców kneblujących media. Z Trumpem i Putinem

Świat
Duda na liście przywódców kneblujących media. Z Trumpem i Putinem
Polsat News

Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ), międzynarodowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, opublikowała listę przywódców, którzy przyczyniają się do ograniczania wolności mediów w krajach, którymi rządzą. Niespodziewanie w zestawieniu znalazł się polski prezydent Andrzej Duda, który według tej organizacji cofa nasz kraj do czasów, gdy obowiązywała cenzura, a swobodę wypowiedzi ograniczały władze.

W zestawieniu opublikowanym przez organizację w poniedziałek znalazł się prezydent USA Donald Trump, który "najbardziej na świecie działa na szkodę wolnych mediów", dostał się także do kategorii "najbardziej czułych na krytykę ze strony prasy".

 

Przywódcy, którzy blokują wolność mediów to przewodniczacy Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin.

 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wykorzystuje prawo do nękania i prześladowania dziennikarzy.

 

Andrzejowi Dudzie z kolei zarzucono, że nie zapobiegł faktycznemu przejęciu publicznych mediów przez rządzących i nie zapobiegł ograniczeniu swobody mediów. Według CPJ grozi to powrotem w kraju cenzury i brakiem swobody wypowiedzi w mediach" - podały wirtualnemedia.pl.

 

CPJ twierdzi, że "konserwatywno-narodowy rząd PiS dramatycznie zmienił reputację Polski, która od wielu dekad była symbolem pokojowego przejścia od systemu komunistycznego do członkostwa w Unii Europejskiej", a "niezależne media były filarem tej transformacji".

 

Organizacja pisze w tym kontekście - powołując sie na raport innej organizacji - Freedom House - m.in. o "przekierowaniu" kampanii reklamowych państwowych spółek do "przyjaznych mediów". Wspomina także o gigantycznej karze 1,5 mln złotych nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na kanał TVN24 za sposób relacjonowania protestów opozycji w grudniu 2016 i na początku 2017 roku.

 

Andrzej Duda został na liście CPJ wymieniony razem z Aung San Suu Kyi, birmańską opozycjonistką, laureatką Nagrody Nobla, która doprowadziła do demokratyzacji w tym kraju i ze swoim ugrupowaniem zdobyła większość mandatów w parlamencie. Według amerykańskiego komitetu mimo to nadal w Birmie dziennikarze siedzą w więzieniach w związku z wykonywaniem swoich obowiązków. 

 

Organizacja opracowała swoją listę przywódców godzących w wolność mediów po tym, jak amerykański prezydent Donald Trump, który został przez CPJ obwołany "zagrażającym globalnej wolności słowa", ogłosił listę tytułów, które jego zdaniem zajmują się publikacją tzw. "fake newsów" czyli nieprawdziwych i spreparowanych wiadomości.

 

 

Mimo zapowiedzi amerykański prezydent nie upublicznił swojej medialnej "listy nienawiści". W kolejnym wpisie na Twitterze oświadczył, że zostanie ona ujawniona dopiero 17 stycznia.

 

 

polsatnews.pl, wirtualnemedia.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie