Czarne chmury nad producentami diesli. Na własny koszt będą musieli ulepszyć silniki. Starsze też

Moto
Czarne chmury nad producentami diesli. Na własny koszt będą musieli ulepszyć silniki. Starsze też
Pixabay

Przyszli koalicjanci niemieckiego rządu chcą zmusić rodzime koncerny motoryzacyjne do ulepszeń silników diesla - wynika z ujawnionego dokumentu. "Polityka mobilności musi być podporządkowana paryskiemu porozumieniu klimatycznemu" - napisali autorzy dokumentu ujawnionego przez AFP.

Najwidoczniej przedstawiciele bloku partii chadeckich CDU/CSU oraz socjaldemokraci doszli do porozumienia w sprawie walki z zanieczyszczeniami powietrza.

 

Jak wynika z dokumentu stosownej grupy roboczej, do którego dotarli dziennikarze agencji AFP, przemysł motoryzacyjny ma dokonać na własny koszt ulepszeń silników diesla. Dotyczy to nie tylko nowych, ale i starszych modeli.

 

Promowanie samochodów elektrycznych oraz kolei


W dokumencie mowa jest o tym, że do walki z zanieczyszczeniami powietrza potrzebny jest cały pakiet środków włącznie z promowaniem samochodów elektrycznych oraz kolei.

 

W czasie niedawnej konferencji z udziałem przedstawicieli rządu, przedsiębiorstw i władz samorządowych niemieckie koncerny motoryzacyjne zobowiązały się jedynie do poprawy oprogramowania sterującego silnikami. Odrzuciły natomiast z powodu kosztów postulat ulepszenia starych silników.


"Polityka mobilności musi być podporządkowana paryskiemu porozumieniu klimatycznemu" – napisali autorzy dokumentu.

 

Trwają rozmowy koalicyjne CDU/CSU i SPD


W najbliższych dniach mają zostać zakończone rozmowy sondażowe na temat ponownego utworzenia koalicji CDU/CSU i SPD. O podjęciu właściwych rozmów koalicyjnych zadecydować mają gremia partyjne względnie delegaci na zjazd partii. - Dlatego porozumienia w ramach grup roboczych mają charakter tymczasowy - podkreślają negocjatorzy wszystkich stron.


AFP, Deutsche Welle

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie