Chiny nie wezmą udziału w spotkaniu ws. Korei Płn.

Świat
Chiny nie wezmą udziału w spotkaniu ws. Korei Płn.
Flickr/Will Clayton/CC BY 2.0

Chiny nie wezmą udziału w spotkaniu szefów dyplomacji na temat zbrojeń nuklearnych i rakietowych Korei Płn. - poinformowało w środę chińskie MSZ. Rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu w Vancouver w Kanadzie.

Rzecznik ministerstwa Lu Kang powiedział na konferencji prasowej, że spotkanie nie pomoże w rozładowaniu napięć na Półwyspie Koreańskim, ponieważ nie wszystkie główne strony konfliktu będą brały w nim udział.

 

- To tylko stworzy podziały w międzynarodowej społeczności i przyniesie szkodę staraniom mającym na celu należyte rozwiązanie kwestii nuklearnej na Półwyspie Koreańskim - oświadczył Lu.

 

Międzynarodowa solidarność


Gospodarzem spotkania, które zaplanowano na 16 stycznia, są Kanada i Stany Zjednoczone. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szefowa MSZ Kanady Chrystia Freeland zaprosili do Vancouver ministrów spraw zagranicznych wszystkich krajów zaangażowanych w rozwiązanie kryzysu na półwyspie. Jak podaje Reuters, w rozmowach weźmie udział ok. 20 szefów dyplomacji.

 

Celem spotkania ma być zademonstrowanie międzynarodowej solidarności wobec nieustępliwej postawy reżimu w Pjongjangu, który mimo sankcji ONZ i potępienia przez społeczność międzynarodową kontynuuje program zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie