Głęboka rekonstrukcja rządu. Zobacz relację minuta po minucie

Polska

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek nowych członków Rady Ministrów. Pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie rozpoczęło się przed godziną 14:00.

 

 

paw/luq/
Zapis relacji
Relacja zakończona

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji. Na tym kończymy naszą relację na żywo. Dziękujemy! 

- Lider PiS Jarosław Kaczyński wymienia tylko "zderzaki"; co do istoty polityki rządu to nic się nie zmieni - powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak odnosząc się zmian w rządzie.

- Nie ma samodzielnego Ministerstwa Cyfryzacji; pełne zaskoczenie - tak skomentowała we wtorek na Twitterze zmiany w rządzie był szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska.

- Zmiany na stanowiskach ministrów to przygotowanie do wyborów samorządowych oraz chęć ukrycia najbardziej kontrowersyjnych członków rządu - uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego teraz będziemy mieli do czynienia z "bardziej uczesaną" wersją PiS.

Organizacje ekologiczne z zadowoleniem przyjęły decyzję o odwołaniu Jana Szyszki z funkcji ministra środowiska. "Daje nadzieję na powrót do stanu, w którym resort działa na rzecz ochrony, a nie niszczenia naszego dziedzictwa przyrodniczego. Lista złych decyzji i grzechów ekologicznych ministra Jana Szyszki jest długa, a lekceważenie prawa w związku z wycinką Puszczy Białowieskiej to jedynie czubek góry lodowej" - podkreśliła Katarzyna Kościesza z organizacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

[WIDEO] Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana o doniesienia medialne, że dotychczasowego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego miałby zastąpić Antoni Macierewicz, który we wtorek został odwołany z funkcji szefa MON. "Nic mi na ten temat nie wiadomo. Z mojej dotychczasowej wiedzy wynika, że to jest niebrane pod uwagę" - odparła

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas: przyjęcie przez premiera Mateusza Morawieckiego zaproszenia na spotkanie w Brukseli jest "dobrym początkiem". Komisja Europejska chce zaangażować się w dialog z nowym polskim rządem i jego nowym szefem, żeby znaleźć "konstruktywne rozwiązanie".

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

"Przed nowymi ministrami, przed nowym składem Rady Ministrów nowe zadania. Trzymamy kciuki, życzymy powodzenia. Z całą pewnością damy radę" - podkreśliła.

- To dosyć głęboka zmiana wynikająca z obecnych potrzeb, z nowych zadań rządu; trzymamy kciuki, życzymy powodzenia, z całą pewnością damy radę - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka PiS Beata Mazurek odnosząc się do zmian w Radzie Ministrów.

Mariusz Błaszczak został ministrem obrony narodowej.

I jeszcze fragment przemówienia premiera Morawieckiego w Pałacu Prezydenckim: "Polska jest takim pięknym żaglowcem płynącym po nieznanych, coraz bardziej morzach i oceanach, dla mnie oczywiście najpiękniejszym. Ale też to, czy zawinie bezpiecznie do zatoki, do portu, znajdzie nowe drogi, zależy nie tylko od siły żagli, masztów, ale przede wszystkim od załogi, od rządzących, którzy - jak pan prezydent powiedział - pełnią swoją zaszczytną służbę, służbę całemu narodowi".

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek na pytanie o zmianę na stanowisku szefa MON: wiem, że wpływa na to miał również pan prezydent. 

Jacek Czaputowicz został ministrem spraw zagranicznych.

Rzeczniczka PiS: nie ma decyzji, kto zastąpi Joachima Brudzińskiego na stanowisku wicemarszałka Sejmu, ale nie wykluczam, że nastąpi to na tym posiedzeniu Sejmu.

- Nowi ministrowie i cała Rada Ministrów jest po to, żeby znajdywać najlepsze drogi do naszego rozwoju, żebyśmy budowali Polskę podmiotową w ramach silnej Europy ojczyzn; powiem krótko i filozoficznie - do roboty - zakończył swoje przemówienie premier.

Joachim Brudziński został ministrem spraw wewnęrznych i administracji.

Premier Morawiecki: nasz rząd nie jest przeciwko komuś, jest rządem za nową, coraz lepsza Polską i za nowymi celami; ci, którzy dotąd pełnili funkcję w rządzie wykonali swoją pracę bardzo dobrze, bardzo im dziękuję. 

Duda powiedział też, że "wiele dobrych rzeczy udało się już zrobić, przede wszystkim za czasów, kiedy premierem była pani premier Beata Szydło". "Większość z państwa była w tym rządzie i to państwo jesteście właśnie autorami tej dobrej zmiany; ogromnie za to dziękuję".

Prezydent podziękował ministrom. "Uważam, że jest obowiązkiem prezydenta ludziom, którzy służą ojczyźnie z całego serca podziękować. I wszystkim państwu - zarówno w tym, którzy dzisiaj obejmują urzędy, jak i tym, którzy dzisiaj z urzędów odchodzą (...), jak i tym, którzy cały czas te urzędy pełnią i będą pełnili - bardzo, bardzo, z całego serca dziękuję".

"Jesteście państwo ludźmi bardzo skromnymi. Wielokrotnie słyszałem, jak mówiliście: »to jest służba, tu nie ma żadnych z naszej strony oczekiwań, nie ma żadnych żądań, my wykonujemy służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej, pełniąc te stanowiska«" - zwrócił się prezydent do członków rządu.

Henryk Kowalczyk został ministrem środowiska.

- Nie chcemy być rządem dogmatycznym, doktrynalnym, skrajności; chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem - podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki o swoim rządzie: nazwiska nie grają, żeby wygrać mecz, osiągnąć sukces, musi być działanie całego zespołu. My nie jesteśmy tutaj dla zaszczytów, prestiżu, jesteśmy tu po to, żeby służyć 24 godziny na dobę.

Łukasz Szumowski został ministrem zdrowia.

Premier: gdy wchodzimy w rok 100-lecia odzyskania niepodległości czuję, że to ogromne zobowiązanie byśmy byli rządem wielkiej modernizacji Polski, ale dla ludzi, dla polskich rodzin, społeczeństwa, dla siły państwa.

Premier Morawiecki: chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem.  

Andrzej Duda pogratulował premierowi Morawieckiemu odwagi i umiejętności dokonywania zmian nie tylko personalnych, ale także strukturalnych i organizacyjnych. 

Jerzy Kwieciński - minister inwestycji i rozwoju.

Prezydent do nowych ministrów: jestem otwarty na współpracę.  Chciałbym, żebyście widzieli we mnie tego, który wspiera waszą pracę.

Pierwsze posiedzenie nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego zaplanowano na dziś na godzinę 13:30. 

Na uroczystości odwołania i powołania ministrów nie było prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii.

Andrzej Adamczyk powołany na ministra infrastruktury.

 

Nowi ministrowie składają w Pałacu Prezydenckim uroczystą przysięgę.

Dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak został powołany na nowego ministra obrony narodowej.

 

Ministerm finansów została Teresa Czerwińska.

Jacek Czaputowicz objął urząd ministra spraw zagranicznych.

Joachim Brudziński został powołany na nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji.

 

 

Henryk Kowalczyk został powołany na nowego ministra środowiska. Zastąpił odwołanego Jana Szyszkę.

 

Jerzy Kwieciński został powołany na ministra inwestycji i rozwoju. Łukasz Szumowski powołany na ministra zdrowia.

 

Teresa Czerwińska powołana na funkcję ministra finansów, Jadwiga Emilewicz objęła funkcję ministra przedsiębiorczości i technologii.

 

 

 

Prezydent na wniosek premiera odwołał ministrów: Annę Streżyńską, Konstantego Radziwiłła, Witolda Waszczykowskiego, Jana Szyszkę, Antoniego Macierewicza, Mariusza Błaszczaka, Andrzeja Adamczyka oraz Henryka Kowalczyka. Mateusz Morawiecki przestał pełnić funkcję ministra finansów i rozwoju.

Premier Mateusz Morawiecki przybył przed godz. 12:00 do Pałacu Prezydenckiego, gdzie prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów.

Z Pałacu Prezydenckiego wyszli: minister cyfryzacji Anna Streżyńska (z kwiatami), szef MON Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (z czerwoną teczką). Możliwe, że już otrzymali dymisje.

Wcześniej Pałac Prezydencki opuściła też minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Nasze informacje: rekonstrukcja ma objąć więcej niż pięć i mniej niż dziesięć ministerstw. Wśród "pewniaków": ministerstwo rozwoju, być może podzielone na ministerstwo gospodarki i rozwoju, pożegnała się już z pracownikami szefowa resortu cyfryzacji. Wśród prawdopodobnych zmian wymieniane jest ministerstwo zdrowia, resort obrony i ministerstwo spraw zagranicznych.

Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski i Konstanty Radziwiłł wyszli przed chwilą z Pałacu Prezydenckiego. 

Według spekulacji stanowisko ma stracić Antoni Macierewicz. Według byłego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru minister obrony mógłby założyć ugrupowanie, które byłoby w opozycji do PiS. Nieoficjalnie mówi się, że Macierewicz mógłby po stracie fotela szefa MON zostać marszałkiem Sejmu.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak pożegnał się już ze strażą pożarną i Strażą Graniczną - podaje RMF FM. Według nieoficjalnych informacji Błaszczak może zastąpić Antoniego Macierewicza na stanowisku szefa MON.

To będzie zakończenie rekonstrukcji rządu - powiedziała rzeczniczka gabinetu Joanna Kopcińska.

W ramach rekonstrukcji ma zostać rozdzielone ministerstwo rozwoju i gospodarki - twierdzi wPolityce.pl. Wydzielonymi resortami mają pokierować obecni wiceministrowie - Jadwiga Emilewicz i Jerzy Kwieciński. Do tej pory na czele ministerstwa stał premier Mateusz Morawiecki.

Nazwiska nowych ministrów zastaną ogłoszone dopiero podczas zaprzysiężenia.

Nowym szefem polskiej dyplomacji ma być Jacek Czaputowicz. Według nieoficjalnych informacji RMF FM w MSZ, dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przyjął propozycję objęcia teki ministra.

Nieoficjalnie mówi się, że dojdzie do zmiany na stanowisku szefa resortu cyfryzacji - Annę Streżyńską ma zastąpić Piotr Nowak. Z kolei na czele Ministerstwa Finansów ma stanąć wiceminister Teresa Czerwińska.

Dotychczasowa praca minister Streżyńskiej znalazła uznanie nawet w oczach opozycji.

Suski: rząd Morawieckiego będzie różnił się od rządu b. premier Beaty Szydło zmianą priorytetów. Obecnie nacisk ma być położony na sprawy gospodarcze i "poprawę stosunków międzynarodowych".

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", szef MON Antoni Macierewicz odejdzie z rządu. Zmiana na tym stanowisku miała być dyskutowana do ostatniej minuty.

Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski: wymienionych zostanie kilku ministrów. "Premier o tym mówił, że między sześć a dziesięć" - dodał.

"Niezależna.pl" twierdzi, że ze stanowiskiem szefa resortu środowiska pożegna się Jan Szyszko, ale nie podaje, kto miałby go zastąpić.


W mediach pojawiały się informacje dotyczące ewentualnej zmiany na stanowisku szefa MSZ - w tym kontekście padło nazwisko szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. 

- Myślę, że można to już oficjalnie potwierdzić, że jeżeli chodzi o ministra Krzysztofa Szczerskiego, nie będzie tutaj dokonywana zmiana - poinformował we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Według Radia Zet z rządem żegna się Antoni Macierewicz. Na stanowisku szefa MON ma go zastąpić dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma objąć Joachim Brudziński.

Pozostaję wicepremierem, a nie pełnomocnikiem do spraw wyborów samorządowych - napisała we wtorek na Twitterze wicepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło.

Prezydent Andrzej Duda miał wpływ na rekonstrukcję rządu - poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. 

Zapraszamy na relację na żywo z rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego. Uroczystość powołania nowych ministrów odbędzie się o godzinie 12:00 w Pałacu Prezydenckim.

Dworczyk poinformował również, że we wtorek, o godz. 13.30. odbędzie się pierwsze posiedzenie rządu Morawieckiego w nowym składzie. Szef Kancelarii Premiera dodał, że planowane na wtorek posiedzenie rządu o godz. 10. zostało odwołane. W tej chwili - jak dodał - ministrowie są informowani o zmianie.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze