Mieli wyłudzić 27 mln zł. Akt oskarżenia przeciwko 18 osobom, w tym naczelniczce w banku

Polska
Mieli wyłudzić 27 mln zł. Akt oskarżenia przeciwko 18 osobom, w tym naczelniczce w banku
Polsat News

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko naczelniczce w banku Bożenie W. i 17 innym osobom, które wyłudziły 27 mln zł kredytów i leasingów oraz prały brudne pieniądze - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa.

W liczącym prawie 400 stron oskarżenia, skierowanym do Sądu Okręgowego naczelniczce Wydziału Bakowości Osobistej i Prywatnej I Oddziału Banku PKO SA w Bydgoszczy Bożenie W. i pozostałym osobom prokuratura zarzuciła udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wyłudzanie kredytów i leasingów w oparciu o nierzetelne i podrobione dokumenty oraz pranie brudnych pieniędzy.

 

W czasie śledztwa ustalono, że w latach 2009-2010 między innym w Bydgoszczy, Poznaniu, Wałbrzychu, Pile i Grudziądze poszczególni członkowie grupy, w ramach podziału ról, wyszukiwali osoby - tzw. słupy. Przygotowywane były dla nich nierzetelne i podrobione dokumenty niezbędne do zawieraniu umów z wybranymi instytucjami kredytowo-leasingowymi. Były to głównie zaświadczenia i fikcyjnym zatrudnieniu i osiąganych dochodach i sfałszowane historie rachunków bankowych. Tzw. słupy przedkładały te dokumenty w banku i zawierały umowy kredytowo-leasingowe.

 

Ponad 60 prawomocnych wyroków skazujących 

 

Spośród 18 oskarżonych cztery osoby wyraziły wolę dobrowolnego poddania się karze. Jedna z nich wyraziła zgodę na karę roku i 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności; będzie musiała też naprawić wyrządzoną swoimi czynami szkodę.

 

Skierowany do sądu akt oskarżenia jest już kolejnym, który sporządzono w wyniku prowadzonego do kilku lat złożonego śledztwa. W jego toku przedstawiono zarzuty łącznie ponad 100 osobom zaangażowanym w przestępczy proceder, a ponad wobec 60 z nich zapały już prawomocne wyroki skazujące. W sprawie zabezpieczono majątek o łącznej wartości około 21 mln zł.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie