Szczyt ONZ w Katowicach będzie kosztować ponad 140 mln zł

Polska
Szczyt ONZ w Katowicach będzie kosztować ponad 140 mln zł
PAP/Leszek Szymański

Organizacja grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach kosztować będzie ponad 140 mln zł - poinformowali przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz władz Katowic. Najwięcej, bo ok. 130 mln zł wyłoży NFOŚiGW.

Minister środowiska Jan Szyszko podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że największym wyzwaniem stojącym przed resortem w tym roku jest organizacja 24. szczytu klimatycznego ONZ.

 

Zwrócił uwagę, że jest to najważniejsze wydarzenie gospodarcze i klimatyczne, na które może przybyć ponad 30 tys. osób reprezentujących blisko 200 państw świata. Oprócz przywódców państw, prezydentów, premierów czy ministrów, do Katowic przyjadą przedstawiciele biznesu, finansjery oraz liczne organizacje ekologiczne.

 

Szyszko zwrócił uwagę, że w Polsce ma zostać przyjęta "mapa drogowa" wdrażania wynegocjowanej w Paryżu w 2015 roku nowej globalnej umowy klimatycznej. Zacznie ona obowiązywać od 2020 roku, a jej celem jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury na Ziemi.

 

Minister wyjaśnił, że Porozumienie paryskie mówi zarówno o redukcji emisji CO2 do atmosfery, jak i o pochłanianiu tego gazu z atmosfery. Jego zdaniem, Polska jest liderem zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku.

 

Polska gospodarzem po raz trzeci


Uczestniczący w konferencji prasowej prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda poinformował, że szacunkowy koszt organizacji szczytu w stolicy Górnego Śląska to ok. 130 mln zł. Z kolei wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba dodał, że w przyjętym budżecie miasta na rok 2018, zaangażowanie finansowe ze strony samorządu zostało określone na 12 mln zł.

 

Katowice o miano gospodarza szczytu rywalizowało z Gdańskiem. Blisko dwutygodniowy szczyt odbywać się będzie w dniach 3-14 grudnia br.

 

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska już dwukrotnie była ich organizatorem - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie. Polacy trzykrotnie przewodniczyli Ramowej konwencji NZ w sprawie zmian klimatu: w latach 1999-2000 - Jan Szyszko, 2008-2009 - Maciej Nowicki i 2013-2014 - Marcin Korolec. W tym roku Polak po raz kolejny będzie przewodniczył negocjacjom klimatycznym.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie