"Washington Post": Mueller może wkrótce przesłuchać Trumpa

Świat
"Washington Post": Mueller może wkrótce przesłuchać Trumpa
EPA/Chris Kleponis

Specjalny prokurator Robert Mueller może przeprowadzić rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem w najbliższych tygodniach; Mueller bada ewentualne próby utrudniania przez Trumpa śledztwa ws. ingerencji Rosji w wybory - pisze w poniedziałek "Washington Post".

Mueller zasygnalizował już pod koniec grudnia, że będzie chciał rozmawiać z Trumpem, i spotkał się wtedy z jego prawnikami Johnem Dowdem i Jayem Sekulowem. W poniedziałek "osoba bliska prezydentowi" poinformowała waszyngtoński dziennik, że prokurator specjalny może wkrótce "przeprowadzić rozmowę" z Trumpem w pewnym "ograniczonym zakresie".

 

"Ta sprawa postępuje szybciej, niż sobie zdajemy sprawę" - powiedział rozmówca "WP", odnosząc się do dochodzenia zespołu Muellera.

 

"Standardy prawne i format"

 

Wcześniej w poniedziałek sieć NBC News podała, że prawnicy Trumpa omówili z ekipą specjalnego prokuratora warunki przeprowadzenia rozmowy z prezydentem i takie jej aspekty jak miejsce i czas, "standardy prawne i format" oraz to, czy Trump mógłby odpowiedzieć na pytania śledczych pisemnie.

 

Zespół Muellera spotka się wkrótce ponownie z prawnikami prezydenta, by omówić "warunki i treść" rozmowy - pisze "WP" i zastrzega, że Dowd i Sekulow odmówili skomentowania tej informacji.

 

Doświadczeni śledczy, na których powołuje się waszyngtoński dziennik, są przekonani, że ekipa prokuratora specjalnego nie zgodzi się na pisemne przepytanie prezydenta i będzie zabiegać o to, by osobiście odpowiadał na pytania - wyjaśnia "WP".

 

Równoległe śledztwo

 

Reuters przytoczył wcześniej wypowiedź Richarda Blumenthala z senackiej komisji sprawiedliwości, który powiedział, że oczekuje, iż Mueller będzie osobiście rozmawiał z prezydentem.

 

Komisja sprawiedliwości Senatu prowadzi równoległe śledztwo w sprawie Rosji.

 

W sobotę Trump powiedział, że zgadza się na rozmowę ze śledczymi prokuratora specjalnego.

 

PAP

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie