Na polsko-ukraińskiej granicy zatrzymano ośmioro Irańczyków, w tym czworo dzieci. Chcieli osiedlić się w Niemczech

Polska
Na polsko-ukraińskiej granicy zatrzymano ośmioro Irańczyków, w tym czworo dzieci. Chcieli osiedlić się w Niemczech
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Grupę ośmiorga imigrantów, w tym czworga dzieci, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę polsko-ukraińską, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Imigranci to obywatele Iranu - podała w poniedziałek SG.

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BiOSG) mjr Elżbieta Pikor poinformowała w poniedziałek, że imigranci zostali zatrzymani w sobotę, 6 stycznia nad ranem, w pobliżu miejscowości Budomierz (powiat lubaczowski). Idącą od granicy państwa grupę osób zaobserwował wspólny patrol funkcjonariuszy BiOSG i policji.

 

- W ośmioosobowej grupie były dwie rodziny z czworgiem dzieci, z których najmłodsze ma 7 miesięcy, a pozostałe: 2, 11, 14 lat. Rodziny były dobrze przygotowane do podróży: miały odzież i obuwie na zmianę, nawigację telefoniczną, kompas oraz znaczą ilość gotówki i kosztowności - poinformowała mjr Pikor.

 

Dodała, że z wyjaśnień obcokrajowców wynika, że celem ich podróży były Niemcy, gdzie chcieli się osiedlić na stałe.

 

Dzieci były wychłodzone i głodne

 

Zatrzymaną grupę cudzoziemców przewieziono do placówki SG w Lubaczowie, gdzie podano im ciepły posiłek i napoje, a dzieciom także słodycze. Rzeczniczka zaznaczyła, że dzieci były zdrowe, ale wychłodzone i głodne.

 

Zgodnie z umową o readmisji, w poniedziałek imigrantów przekazano z powrotem na Ukrainę.

 

 

10 przypadków zorganizowanego przerzutu migrantów

 

W bieżącym roku to pierwszy przypadek zatrzymania przez Straż Graniczną na Podkarpaciu osób usiłujących nielegalnie przedostać się do Polski. W 2017 r. na tzw. zielonej granicy państwa zatrzymano 105 osób. Wszyscy deklarowali chęć dotarcia do Europy Zachodniej i podjęcia tam pracy zarobkowej.

 

Odnotowano także 10 przypadków zorganizowanego przerzutu migrantów, gdzie łącznie zatrzymano dwanaście osób udzielających pomocy w przekroczeniu granicy z Ukrainy do Polski.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie