JSW wyda ponad 92 mln zł na naprawę szkód górniczych

Biznes
JSW wyda ponad 92 mln zł na naprawę szkód górniczych
Polsat News

Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczy w tym roku ponad 92 mln zł na naprawę szkód, spowodowanych działalnością kopalń spółki. Zaplanowano ponad tysiąc działań naprawczych zarówno w budynkach, jak i np. infrastrukturze drogowej - wynika z informacji JSW.

- W stosunku do ubiegłego roku we wszystkich kopalniach nastąpił wzrost w planowanych wydatkach na naprawę szkód górniczych niemal o 40 procent - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

 

W poniedziałek w jastrzębskiej siedzibie spółki podpisano list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie naprawy szkód górniczych w gminie Pawłowice, gdzie działa, należąca do JSW, kopalnia Pniówek. W wyniku trudnej sytuacji finansowej, w jakiej kilka lat temu znalazła się JSW, w gminie narosły opóźnienia w zakresie terminowej naprawy szkód, spowodowanych eksploatacją górniczą.

 

Obecnie, w związku z poprawą sytuacji w górnictwie, zarząd JSW zadeklarował, że w latach 2018-2021 przeznaczy dodatkowe pieniądze na naprawę szkód górniczych na terenie gminy Pawłowice.

 

Kopalnia będzie partycypowała w kosztach


Wójt gminy Franciszek Dziendziel ocenił, że podpisany z zarządem JSW list intencyjny jest wyrazem chęci współpracy w najtrudniejszym obszarze, jakim są szkody górnicze - nieuniknione na terenie działania tak dużej kopalni.

 

- Cieszę się, że wszystkie związane z tym problemy rozwiązujemy między sobą, bez udziału sądów i instytucji zewnętrznych - podkreślił wójt Pawłowic.

 

Wśród obiektów przewidzianych do naprawy na terenie tej gminy znajdują się m.in. ulica Orla w Krzyżowicach i Pniówku, skrzyżowanie ul. Zwycięstwa z ul. Śląską w Krzyżowicach, ul. Wyzwolenia i ul. Zapłocie w Pawłowicach, a także budowa sali gimnastycznej przy szkole w Krzyżowicach oraz budowa strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżowicach.

 

Uzgodniono, że kopalnia będzie partycypowała w kosztach tych ostatnich przedsięwzięć. Wszystkie prace będą realizowane w ramach funduszu szkód górniczych kopalni Pniówek.

 

"Staramy się być społecznie odpowiedzialnym sąsiadem"


Podpisanie tego listu intencyjnego z samorządem Pawłowic to efekt polityki zarządu JSW. - We wrześniu 2017 r. zarząd spółki przyjął Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy JSW do roku 2020, ściśle powiązaną ze strategią biznesową firmy. Staramy się być społecznie odpowiedzialnym sąsiadem i wnosić jak najwięcej pozytywnych wartości do relacji z otoczeniem, w którym żyjemy i pracujemy - zapewnił wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko.

 

Wiceprezes przypomniał, że kopalnia Pniówek należy do najlepszych kopalń JSW i właśnie tam skoncentrowane są duże inwestycje. - W związku z tym zależy nam na wzmocnieniu współpracy z gminą Pawłowice - zadeklarował Dyczko.

 

"Mamy dobre intencje"


Przedstawiciele JSW podkreślają, że w ubiegłym roku, po dwóch latach przerwy, spółka wróciła do prestiżowego grona spółek RESPECT Index, a z tym wiąże się także społeczna odpowiedzialność za pracowników, ochronę środowiska i dobrą współpracę z samorządami.

 

- Szkody górnicze niestety będą, ale trzeba współpracować, dogadywać się i je likwidować. Wszystko po to, aby dobrze nam się razem żyło. Mamy dobre intencje, stąd to porozumienie - podsumował wiceprezes JSW ds. technicznych Tomasz Śledź.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie