Jobbik musi zapłacić ponad milion euro kary. "Orban chce zlikwidować jedyną siłę zdolną do zmiany rządu"

Świat
Jobbik musi zapłacić ponad milion euro kary. "Orban chce zlikwidować jedyną siłę zdolną do zmiany rządu"
commons.wikimedia.org/Elekes Andor/CC BY-SA 4.0
"W dniu dzisiejszym ostatecznie okazało się, że premier Viktor Orban chce zlikwidować jedyną siłę zdolną do zmiany rządu - Jobbik" - oświadczył wiceszef partii Janos Volner.

- W dniu dzisiejszym ostatecznie okazało się, że premier Viktor Orban chce zlikwidować jedyną siłę zdolną do zmiany rządu - Jobbik - oświadczył wiceszef partii Janos Volner, określając decyzję Państwowej Izby Kontroli (ASZ) jako "całkowicie bezprawną". Izba nakazała partii zapłacenie w ciągu 15 dni 332 mln ft (ponad miliona euro), które według Izby uzyskała jako nielegalne wsparcie.

ASZ oznajmił na początku grudnia, że Jobbik w pierwszej połowie 2017 roku przyjął nielegalne wsparcie wysokości 332 mln ft - według Izby partia niezgodnie z prawem zapłaciła dużo niższe od rynkowych ceny za antyrządową kampanię plakatową.

 

Izba powiadomiła w poniedziałek w komunikacie, że Jobbik nie przedstawił wiarygodnych zaświadczeń ani innych dokumentów, które dowodziłyby niesłuszności zarzutu ASZ. W związku z tym skierowano do szefa partii Gabora Vony wezwanie do wpłacenia tej sumy do budżetu centralnego w ciągu 15 dni.

 

Rzecznik ASZ Balint Horvath oznajmił, że dotacja państwowa dla Jobbiku na działalność partyjną, wynosząca 476 mln ft (1,5 mln euro), także powinna zostać obniżona o 332 mln ft.

 

"Praktycznie likwiduje Jobbik pod względem materialnym"


Volner oświadczył, że jego partia nie ma środków na zapłacenie sumy wskazanej przez ASZ. - W związku z decyzją ASZ Jobbik praktycznie nie ma pieniędzy na kampanię wyborczą (przed wiosennymi wyborami parlamentarnymi – red.), gdyż decyzja ta praktycznie likwiduje Jobbik pod względem materialnym - powiedział.

 

Zarzucił też Izbie, że nawet nie podjęła próby wyjaśnienia za pomocą argumentów prawnych, dlaczego stwierdziła, że jej zdaniem doszło do nielegalnego wsparcia. Wyraził przy tym przekonanie, że Orban wykorzystuje ASZ zgodnie z własnym interesem.

 

Zapowiedział również, że Jobbik "ze wzmożoną siłą" odnowi rozpoczętą na początku grudnia zbiórkę pieniędzy na pokrycie żądanej sumy, aby móc wystartować w wyborach. Dodał, że do tej pory zgromadzono około 50 mln ft (162 tys. euro).

 

"Wy pracujecie, oni kradną"

 

W pierwszej połowie 2017 r. Jobbik przeprowadził kampanię plakatową z hasłem "Wy pracujecie, oni kradną", w której partia zarzucała korupcję premierowi i kilku jego współpracownikom. Jobbik umieszczał plakaty na billboardach biznesmena Lajosa Simicski, który był przez wiele lat blisko związany z Fideszem, ale trzy lata temu jego stosunki z premierem gwałtownie się pogorszyły.

 

Z sondaży wynika, że rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdobyłaby obecnie w wyborach większość 2/3 głosów w parlamencie. Według przeprowadzonych w listopadzie i grudniu sondaży czterech ośrodków poparcie dla koalicji rządzącej wyniosło od 48 (Nezoepont) do 60 procent (Median).

 

Wszystkie sondaże wykazały nadal niskie poparcie dla opozycji. Najsilniejsza po koalicji rządzącej partia Jobbik, która od kilku lat próbuje poszerzyć swoją bazę wyborczą poprzez zmianę retoryki ze skrajnie prawicowej na centrową, może obecnie liczyć na poparcie najwyżej 15-18 procent respondentów.

 

Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) i lewicowa Koalicja Demokratyczna (DK) mogą razem liczyć na 17-22 procent głosów. Realne szanse na wejście do parlamentu ma także partia Polityka Może Być Inna; poparcie dla niej wynosi 5-8 procent.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie