"Uważam, że potrzebna jest kontra do programu Morawieckiego". Lubnauer o "Planie Petru"

Polska

- Ryszard do dłuższego czasu mówił, że chciałby stworzyć coś co nazwał "Planem Petru", czyli kontrę do planu Morawieckiego. Zawsze wspieraliśmy ten pomysł - powiedziała w Polsat News przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer komentując dzisiejsze wystąpienie Ryszarda Petru.

- Tylko działając wspólnie wygramy wybory samorządowe, europejskie, parlamentarne i prezydenckie. W ostatnich wyborach wygrała partia, na którą głosowało tylko 19 proc. wyborców. PiS zinterpretowało ten wynik jako przyzwolenie na zmianę ustroju państwa - mówił w poniedziałek Ryszard Petru, uzasadniając powołanie nowego stowarzyszenia "Plan Petru".

 

Dodał, że celem nie jest stworzenie nowego ruchu politycznego. Stowarzyszenie ponadpartyjne ma zaangażować m.in. polityków różnych formacji, przedsiębiorców, przedstawicieli nauki i kultury.

 

"Wcześniejsza zapowiedź"

 

- Tak długo jak ten program będzie zgodny z wartościami i ideami Nowoczesnej to jestem cała za – komentowała Katarzyna Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej powiedziała, że nie była zaskoczona wystąpieniem byłego szefa Nowoczesnej, a zaskoczyła ją  jedynie formuła, "że ma to być w postaci stowarzyszenia". - Zapowiedź stworzenia planu powstała już wcześniej - dodała.

 

- Na zarządzie rozmawialiśmy, że Petru chce się zajmować gospodarką, cieszę się, że tą gospodarką w ramach planu ma się zajmować. Uważam, że potrzebna jest kontra do programu Morawieckiego, bo on z jednej strony jest taki bajkowy i niekonkretny, z drugiej strony jest związany z państwowymi przedsiębiorstwami, więc jest niezgodny z tym duchem, który proponuje Nowoczesna. Kontra jest więc na pewno potrzebna – powiedziała Lubnauer. - Każda inicjatywa merytoryczna jest mile widziana- dodała.

 

"Ważne żeby punktować działania i pomysły pana Morawieckiego"

 

Pytana, czy "Plan Petru" ma szansę zjednoczyć opozycję, unikała jednoznacznej odpowiedzi.

 

- Jeżeli patrzę, że PO bardzo chętnie się włączyła w to, bo mówią dość pozytywnie o tym, no to rozumiem, że to miałby być też program dla Platformy, jeżeli Platforma przejmie program, który jest bliski wartościom i programowi Nowoczesnej, to oczywiście bardzo pozytywne - powiedziała Lubnauer.

 

- Ważne żeby punktować działania i pomysły pana Morawieckiego, który już od dwóch lat odpowiada za gospodarkę, wiec jest go z czego rozliczać - dodała.

 

Lubnauer odniosła się również do słów Ryszard Petru, który powiedział w Polsat News, że  stracił do niej zaufanie. - Myślę, że będziemy je musieli odbudować - odpowiedziała przewodnicząca Nowoczesnej. Pytana jak to zrobić stwierdziła, że "zawsze ma dobrą wolę, jeśli chodzi o budowę zaufania, o współpracę z ludźmi".

 

Polsat News

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie