Niebawem ma dojść do zmian w rządzie. "Zostanie wymienionych mniej niż dziesięciu, ale więcej niż pięciu ministrów"

Polska

- Rekonstrukcja rządu to raczej kwestia godzin, a nie dni - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w PiS wynika, że rekonstrukcja gabinetu Morawieckiego planowana jest raczej na wtorek. - Zostanie wymienionych mniej niż dziesięciu, ale więcej niż pięciu ministrów - powiedział Stanisław Karczewski.

Bielan pytany w TVN24, czy do rekonstrukcji rządu dojdzie w poniedziałek odpowiedział, że od rekonstrukcji dzielą "raczej godziny, aniżeli dni". - Kwestia rekonstrukcji to już raczej kwestia godzin - powiedział.

 

Według wicemarszałka Senatu będzie to "głęboka rekonstrukcja" i do zmian dojdzie w "ważnych resortach", w tym m.in. w kierownictwie resortu finansów i resortu rozwoju, którymi kierował do tej pory obecny premier Mateusz Morawiecki.

 

- Będą też zmiany, które będą niespodzianką - zapowiedział Bielan.

 

"Były pewne znaki zapytania"

 

Stanisław Karczewski pytany w internetowej części programu Radia Zet, jak oceniłby planowaną rekonstrukcję rządu, odparł, że będzie ona "średnia". Karczewski poinformował, że zostanie wymienionych mniej niż dziesięciu, ale więcej niż pięciu ministrów.

 

Marszałek Senatu dodał, że liczba ministrów do wymiany nie zaskoczyła go. - Spodziewaliśmy się takiej właśnie (rekonstrukcji), o której rozmawialiśmy w czwartek wieczorem - dodał, odnosząc się do spotkania władz PiS.

 

Pytany o czwartkowe spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości, Karczewski powiedział, że wtedy "były jeszcze pewne znaki zapytania" odnośnie nowych członków rządu. - Ale te małe znaki zapytania zawsze są i zawsze się jeszcze może zmienić decyzja - zaznaczył.

 

Dwa resorty kierowane przez polityków Porozumienia

 

- Przypuszczam, że rekonstrukcji rządu nie należy się spodziewać w poniedziałek, ale w najbliższych dniach, na pewno w tym tygodniu - powiedział dziennikarzom w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

Wicepremier podkreślił, że rekonstrukcja obejmie mniej więcej jedną trzecią resortów. - Ostateczne ustalenia zapadają dosłownie w tej chwili. Trwają finalne rozmowy" - powiedział Gowin. "Dla mnie nie będzie niespodzianek - podkreślił.

 

Jak dodał, ustalenia pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, Solidarną Polską oraz jego partią Porozumienie przewiduje, że dwa resorty będą kierowane przez polityków Porozumienia.

 

Gowin zakłada, że zachowa funkcję ministra resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Natomiast, jak dodał, co do drugiego resortu (ministerstwa cyfryzacji), decyzję ogłosi premier Mateusz Morawiecki.

 

Pytany czy wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zostanie szefową resortu środowiska Gowin odparł, że jest ona poważnie brana pod uwagę, ale nie jest jedyną osobą rekomendowaną przez Porozumienie do stanowisk ministerialnych.

 

"Być może środa"

 

Do zmian w rządzie Morawieckiego ma dojść przed wylotem szefa rządu do Brukseli - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w PiS.

 

Według informacji PAP, rozważany był także poniedziałkowy lub środowy termin zmian w rządzie. - Być może zmienimy termin rekonstrukcji rządu z wtorku na środę, jeśli wymagałyby tego kwestie proceduralne - powiedziało źródło.

 

"Dosyć głębokie" zmiany

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że po święcie Trzech Króli, w krótkim terminie po tej dacie, będzie można poznać wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów.

 

W czwartek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS; jednym z jego tematów była właśnie rekonstrukcja rządu. W piątek natomiast szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że na spotkaniu został przyjęty plan rekonstrukcji.

 

Po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP mówił, że wydaje mu się, iż zmiany będą "dosyć głębokie". Politycy obozu Zjednoczonej Prawicy wskazywali, że obejmą one kilka resortów.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie